Nemecko si pripomína 30. výročie zjednotenia, prezidentka Čaputová poslala list Steinmeierovi

0
8

3.10.2020 (Webnoviny.sk) – V Nemecku si pripomínajú 30. výročie zjednotenia krajiny. Dôležitý historický míľnik však Nemci pre pandémiu koronavírusu oslávia decentnejšie, ako pôvodne plánovali. Kancelárka Angela Merkelová uznala, že tohtoročné oslavy „budú nenápadnejšie, ako by si táto príležitosť skutočne zaslúžila“.

Zjednotenie po štyroch desaťročiach rozdelenia

Komunistická Nemecká demokratická republika (NDR) sa pripojila k západnej Nemeckej spolkovej republike (NSR) 3. októbra 1990. Stalo sa tak po štyroch desaťročiach rozdelenia a po necelom roku od pádu Berlínskeho múru.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová poslala blahoprajný list nemeckému prezidentovi Frankovi-Walterovi Steinmeierovi pri príležitosti štátneho sviatku Nemeckej spolkovej republiky (NSR) Dňa nemeckej jednoty. Píše v ňom, že udalosti, ktoré sa v Nemecku udiali pred tromi desaťročiami, zmenili politickú mapu Európy. V tlačovej správe o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Rozšírenie územia slobody

Víťazstvo demokracie a zjednotenie Vašej krajiny zásadne prispeli k rozšíreniu územia slobody, v ktorom majú oba naše štáty svoje pevné miesto. Hodnoty nerozlučne späté s pádom Berlínskeho múru – jednotu, solidaritu a spolupatričnosť – považujem za základ pre posilňovanie a stabilitu Európskej únie, ako aj pre ďalšie kroky v boji s výzvami, ktorým dnes naše krajiny spolu so zvyškom Európy a sveta čelia. Som presvedčená, že kľúč k prekonaniu pandémie COVID-19, zvládnutiu globálnej klimatickej krízy či k posilneniu právneho štátu v Európe spočíva v našom spoločnom porozumení, súčinnosti a úzkej spolupráci,” píše v liste Čaputová.

Viac k témam: Berlínsky múr, výročie, zjednotenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecko si pripomína 30. výročie zjednotenia, prezidentka Čaputová poslala list Steinmeierovi © SITA Všetky práva vyhradené.