Nemecko podľa Merkelovej musí komunikovať s Talibanom, aby dostalo svojich spolupracovníkov do bezpečia

0
17

5.9.2021 (Webnoviny.sk) – Nemecko musí komunikovať s hnutím Taliban v záujme evakuácie Afgancov, ktorí preň pracovali. Vyhlásila to v nedeľu kancelárka Angela Merkelová.

„Jednoducho musíme hovoriť s Talibanom o tom, ako dostať ľudí, ktorí pracovali pre Nemecko, z krajiny do bezpečia… teraz je potrebné s nimi hovoriť,“ povedala kancelárka novinárom.

Letisko v Kábule je otvorené

Ako dodala, aj v záujme Nemecka je podporovať medzinárodné organizácie, ktoré pomáhajú zlepšovať humanitárnu situáciu v Afganistane.

Za dobrý signál označila skutočnosť, že letisko v Kábule opäť otvorili, čo umožňuje obnoviť prístup zdravotníckej pomoci do krajiny.

Merkelová vystúpila po tom, čo Taliban oznámil, že je pripravený nadviazať s Nemeckom plnohodnotné diplomatické vzťahy.

Taliban Nemecku odpustil

Hovorca hnutia Zabihulláh Mudžáhid v rozhovore pre nedeľník Welt am Sonntag uviedol, že spolupráca Nemecka s Američanmi v Afganistane bola síce „poľutovaniahodná“, už je však „odpustená“.

Nemecká kancelárka jeho výroky nekomentovala a k otázke nadviazania oficiálnych diplomatických vzťahov sa priamo nevyjadrila.

Viac k témam: Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecko podľa Merkelovej musí komunikovať s Talibanom, aby dostalo svojich spolupracovníkov do bezpečia © SITA Všetky práva vyhradené.