Neliečený šedý zákal môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie

0
13

18.11.2020 (Webnoviny.sk) – Žiadne iné očné ochorenie nie je príčinou slepoty tak, ako katarakta – šedý alebo tiež sivý zákal. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že vo svete žije viac ako 50% ľudí, ktorí oslepli práve následkom katarakty. Tá postihuje rovnako obyvateľov najrozvinutejších krajín, ako aj tých najchudobnejších. Nakoľko odstrániť šedý zákal je možné len operačne, väčší podiel nevidiacich pripadá na krajiny, kde si operáciu dovoliť nemôžu, prípadne kde neexistujú kliniky, ktoré by disponovali modernými technológiami.

Na Slovensku našťastie takýto problém nemáme, existuje tu viacero špičkových očných kliník, ktoré operujú rôzne zrakové vady vrátane sivého zákalu najmodernejšími prístrojmi.

Šedý zákal nesúvisí len s vekom či pohlavím

Sivý zákal možno charakterizovať ako proces, počas ktorého dochádza k zakaleniu inak priehľadnej šošovky. Tento proces môže trvať roky či desaťročia, ale môže tiež nastať veľmi rýchlo v priebehu niekoľkých mesiacov. Prejavovať sa môže napríklad dvojitým či trojitým videním, väčšou citlivosťou na svetlo, zhoršením kontrastnej citlivosti, zahmleným videním či zvýšenou krátkozrakosťou.

Štatisticky sú kataraktou postihnuté najmä ženy a ľudia v dôchodkovom veku. Práve vek je najčastejšou príčinou šedého zákalu. Počas starnutia starne aj šošovka, stráca svoju pružnosť, spomaľuje sa jej metabolizmus a hromadia sa v nej minerály, ktoré následne spôsobujú zákal.

Faktom však je aj to, že šedý zákal postihuje i mladšie ročníky, deti nevynímajúc. Všetky príčiny jej vzniku nie sú známe a rýchlosť zakalenia je individuálna. Ako prevencia môže poslúžiť zdravý životný štýl vrátane prísunu vitamínov a pohybu, avšak ani ten najlepšie sa stravujúci človek sa nemusí šedému zákalu vyhnúť. Vhodná strava a šport sú skôr prevenciou pred inými ochoreniami, napríklad cukrovkou, ktoré majú priamy vplyv na vznik katarakty.

Medzi ďalšie príčiny vzniku sivého zákalu možno zaradiť:

poranenie oka
zápal oka
užívanie určitých druhov liekov
častý pobyt v zafajčenom priestore
dedičnosť
ultrafialové a infračervené žiarenie
celkové ochorenia ako autoimunitné a metabolické choroby či nádory

Katarakta môže byť príčinou vzniku sekundárneho glaukómu

Okrem úplného oslepnutia môže šedý zákal v prípade neliečenia spôsobovať aj ďalšie nepríjemné zdravotné komplikácie. Jednou z nich je sekundárny zelený zákal, odborne nazývaný ako sekundárny glaukóm.  Prezretá šošovka bráni odtoku vnútroočnej tekutiny a spoločne s upchatými odtokovými kanálikmi, ktoré má na svedomí uvoľňovanie bielkovín cez puzdro šošovky, sú príčinou zvýšeného vnútroočného tlaku. Práve zvýšený vnútroočný tlak je najčastejším dôvodom vzniku glaukómu.

Šedý zákal zhoršuje životný komfort a v prípade, že spozorujete jeho príznaky, návštevu oftalmológa zbytočne neodkladajte. Horšie, zahmlené či nejasné videnie, ktoré je pre kataraktu typické, môže nepriamo spôsobovať aj bolesti hlavy či únavu, v neskoršom štádiu tiež farbosleposť.

Laserová operácia šedého zákalu je bežný chirurgický zákrok

Čím skôr sa katarakta diagnostikuje, tým jednoduchšie je jej odstránenie. Počas operácie je zakalená šošovka nahradená novou, umelou, ktorá bez opätovného zakalenia vydrží po celý zvyšok života. Operácie sa vôbec netreba obávať. Vykonáva sa väčšinou ambulantne laserom alebo ultrazvukom a už pár dní po operácii je možné oči používať bez akýchkoľvek väčších obmedzení.

Voperovaním novej šošovky je zároveň možné vyliečiť aj krátkozrakosť či ďalekozrakosť. Na výber sú monofokálne šošovky, ktoré vyriešia problém s videním do diaľky alebo do blízka, multifokálne šošovky, vďaka ktorým sa odstráni aj ďalekozrakosť aj krátkozrakosť a trifokálne šošovky, ktoré vyriešia problémy s videním na krátku, ďalekú aj strednú vzdialenosť.

Informačný servis