Navaľnyj bol otrávený novičokom, potvrdila aj Organizácia pre zákaz chemických zbraní

0
10

6.10.2020 (Webnoviny.sk) – Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vykonala vlastnú analýzu vzoriek odobratých z tela Alexeja Navaľného a potvrdila, že ruského opozičného politika naozaj otrávili nervovoparalytickou látkou typu novičok, ktorý vyrábala armáda Sovietskeho zväzu na konci studenej vojny.

Ďalšie jednoznačné potvrdenie

Výsledok spomenutej analýzy sa zhoduje s rezultátom laboratória nemeckej armády aj špecializovaných laboratórií vo Francúzsku a Švédsku.

“To opäť jednoznačne potvrdzuje, že Alexej Navaľnyj bol obeťou útoku chemickou nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok,” povedal hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Steffen Seibert.

Navaľnyj v nemocnici skončil po tom, ako mu 20. augusta počas letu z Tomska do Moskvy prišlo zle.

Lietadlo, ktorým cestoval, muselo následne núdzovo pristáť v sibírskom Omsku, kde ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Vyše týždňa v umelom spánku

O dva dni neskôr ho lietadlom previezli do nemocnice Charité v Berlíne. Tam bol vyše týždňa v umelom spánku, zatiaľ čo mu podávali protilátku.

Pred tromi týždňami sa jeho stav zlepšil a mohli ho odpojiť aj od umelej pľúcnej ventilácie. Odvtedy už Navaľnyj zverejnil viacero fotografií a priebežne informuje o svojom zotavovaní.

Podľa Navaľného spolupracovníkov ho pravdepodobne otrávili v hoteli v Tomsku, kde v jeho izbe našli fľašu na vodu so stopami spomenutej látky.

Kremeľ však opakovane tvrdí, že ruské laboratóriá ani nemocnica v Omsku nenašli žiadne náznaky otravy, a odoláva medzinárodnému tlaku na začatie trestného vyšetrovania.

Viac k témam: novičok, otrava
Zdroj: Webnoviny.sk – Navaľnyj bol otrávený novičokom, potvrdila aj Organizácia pre zákaz chemických zbraní © SITA Všetky práva vyhradené.