Najvyšší súd sprísnil tresty obžalovaným v kauze Devín Banka, bývalý riaditeľ Kanis dostal tri roky

0
15

9.9.2021 (Webnoviny.sk) – Senát Najvyššieho súdu SR (NS SR) odsúdil päticu obžalovaných v kauze známej ako Devín Banka, odvolací súd tresty obžalovaným sprísnil.

Dostal aj peňažný trest

Bývalého generálneho riaditeľa banky Ľubomíra Kanisa a ďalšie štyri osoby uznal súd za vinných z pokusu trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.
Kanisovi súd uložil úhrnný trest odňatia slobody vo výmere tri roky. Zároveň mu sú uložil peňažný trest 50-tisíc eur a zákaz vykonávať funkciu spojenú s rozhodovacou právomocou v peňažnom ústave v trvaní päť rokov.

Zákaz vykonávať funkciu

Ďalšiu obžalovanú súd tiež nepodmienečne odsúdil na trest odňatia slobody v trvaní dva roky a peňažný trest 30-tisíc eur. Rovnako jej uložil zákaz vykonávať funkciu spojenú s rozhodovacou právomocou v peňažnom ústave v trvaní päť rokov.
Zvyšným obžalovaným senát uložil podmienečný trest odňatia slobody od dvoch rokov do šiestich mesiacov, peňažný trest 20-tisíc a 10-tisíc eur a tiež zákaz vykonávať funkciu spojenú s rozhodovacou právomocou v peňažnom ústave.

Kauza Devín Banka
Bývalý generálny riaditeľ Devín banky Ľubomír Kanis a štyria ďalší spoluobžalovaní boli stíhaní vo veci úložiek a zmeniek z roku 2001, úverov ruským a slovenským firmám ako aj vo veci ďalších skutočností z obdobia, ktoré predchádzalo vyhláseniu nútenej správy nad Devín bankou. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) žaloval obžalovaných ako organizovanú skupinu pre spreneveru a úverový podvod.
Senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v máji 2018 pôvodne šiestich obžalovaných oslobodil spod obžaloby, pretože skutky podľa verdiktu neboli trestným činom. Prokurátor ÚŠP sa voči rozsudku odvolal.
V októbri 2019 NS SR potvrdil pre jednu osobu, konkrétne Janu K., oslobodzujúci rozsudok. U ostatných obžalovaných zrušil napadnutý rozsudok a vrátil vec na prerokovanie a rozhodnutie ŠTS. Ten v tomto prípade 27. apríla tohto roku pätici obžalovaných uložil podmienečné tresty.

Viac k témam: Devín banka, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd sprísnil tresty obžalovaným v kauze Devín Banka, bývalý riaditeľ Kanis dostal tri roky © SITA Všetky práva vyhradené.