Ktoré rúška sú najlepšie – bavlnené, jednorazové či s iónmi striebra?

0
766
mlada zena v okuliaroch s jednorazovym ochrannym ruskom na tvar

Aktuálna situácia ohľadom koronavírusu s označením COVID-19 na Slovensku je taká, že sme povinní nosiť rúška takmer všade. Nielen v nákupných centrách a bežných malých obchodoch, ale aj v prípade cestovania hromadnou dopravou (autobusom, električkou, vlakom) či na akciách s väčším počtom ľudí. Najnovšie výskumy len potvrdzujú a prikláňajú sa k názoru, že práve nosenie rúšok s najväčšou pravdepodobnosťou znižuje riziko prenosu koronavírusu. Ktoré rúška sú ale z hľadiska dlhodobého, respektíve niekoľko hodinového, nosenia najlepšie?

Bavlnené rúška

Mnohí odborníci i laici sa pravdepodobne zhodnú na tom, že tou najlepšou voľbou, sú klasické bavlnené rúška. Tie sme si všetci od začiatku marca vyrobili minimálne zo desať na jedného člena rodiny. Avšak, nemusí to byť nevyhnutne pravda. Každý, kto trpí akné, citlivou či atopickou pokožkou, rozaceou alebo nadmerným potením, bude určite tvrdiť opak. Bavlna totiž pohlcuje 8 – 10 % vlahkosti, čím spôsobuje nielen nepohodlie, ale aj kožné ťažkosti.

Nosenie bavlneného rúška totiž môže extrémne nepriaznivo vplývať na jemnú a citlivú pokožku našej tváre. Najmä vtedy, ak je vonku neznesiteľné teplo, pretože kožné problémy sa môžu aj naďalej zhoršovať. MUDr. Ota Sovu, CSc. A MUDr. Hana Zelenková potvrdzujú, že nosenie rúšok vedie nielen k hromadeniu potu, ale aj blokovaniu pórov. Preto môžu spôsobiť vznik alebo zhoršenie akné, ekzémov a svrbenia. Navyše, problémy sa môžu ešte výrazne zhoršiť vtedy, ak je rúško viacvrstvové alebo ho periete s použitím aviváže.

matka dava na tvar dcere ochranne rusko

Jednorazové rúška

Efektívnym riešením týchto kožných problémov je podľa mnohých lekárov i laikov nosenie jednorazového rúška. To síce nespôsobuje podráždenie pokožky, no je potrebné ho meniť každé tri hodiny. Práve tu ale vzniká aj otázka, či to nie je len častou výmenou použitého rúška za nové.

Navyše, ak ste v práci 8 hodín, za jednu smenu alebo deň v práci stihnete vymeniť až tri jednorazové rúška. Ide teda o extrémne mrhanie vašimi peniazmi a bezohľadnosť v otázkach ochrany životného prostredia.

Vedeli ste, že jednorazové rúško sa môže rozkladať aj 500 rokov? Denná spotreba jednorazových rúšok vo Francúzsku je napríklad 28,6 milióna! Práve preto vlády v mnohých štátoch pristúpili k sankciám za rúška pohodené na zemi. A navyše, hľadajú alternatívne spôsoby ochrany horných dýchacích ciest.

mlada zena v okuliaroch s jednorazovym ochrannym ruskom na tvar

Zlatá stredná cesta

Ak vám teda bavlnené rúška spôsobujú problémy a tie jednorazové nie sú v súlade s vašimi hodnotami, ako si vybrať? Ideálne by teda bolo použitie rúška, ktoré by nebolo jednorázové, ale mohli by ste ho použiť opakovane, čím by ste ušetrili peniaze za nové rúška. Zároveň by malo mať schopnosť odpudzovať vlhkosť a nedráždiť vašu pokožku. Znie to síce futuristicky, no takéto rúška máme priamo u nás – na Slovensku!

Ide o unikátne rúška obsahujúce ióny striebra, ktoré nie sú len povrchovo striekané na materiál, ale nachádzajú sa priamo vo vnútri vlákna Prolen. Rúška vyrobené z vlákna Prolen sú antivirálneantimikrobiálne, takže zabraňujú rozmnožovaniu mikroorganizmov, vrátane vírusov, baktérií, húb či kvasiniek. Práve tieto dve vlastnosti jedinečných rúšok efektívne bránia vzniku ekzémov a iných kožných problémov spojených s nosením bavlnených rúšok a udržiavajú biologickú rovnováhu pokožky.

Ruskal prolen medical

Vlákno Prolen je navyše hydrofóbne, to znamená, že absorbuje len 0,01 % vlhkosti (bavlna môže nasiaknuť až 8 – 10 % vlhkosti) a udržiava tak prostredie pod rúškom čisté a suché. Redukuje tak nielen nepríjemné pachy, ale zabezpečuje aj hygienickú sviežosť materiálu.

Originálne rúška z vlákna Prolen sú pohodlné na nosenie, ultra ľahké, rýchloschnúce a vyžadujú si minimálnu starostlivosť (stačí ich prať na 40 °C s minimálnym použitím pracieho prostriedku). Ich kvalita je navyše overená prísnymi certifikáciami v oblasti humánno-ekologických požiadaviek týkajúcich sa ochrany ľudského zdraviaživotného prostredia  a zodpovednej udržateľnej výroby.