Na Veľkú noc povolili vychádzku 22 väzňom, ostatným sa ZVJS pokúsi vytvoriť sviatočnú atmosféru

0
19

2.4.2021 (Webnoviny.sk) – Vychádzka mimo väzenského ústavu s cieľom stretnutia sa s blízkymi na najviac 48 hodín bude počas veľkonočných sviatkov povolená pre 22 väzňov.

Ako ďalej informoval úsek styku s verejnosťou Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), mimoriadne voľno na opustenie ústavu, ktoré je možné udeliť odsúdenému formou disciplinárnej odmeny za dlhodobé pozitívne výsledky dosahované pri plnení programu zaobchádzania, plnení pracovných povinností alebo za vykonanie príkladného činu, počas Veľkej noci udelené nebude.

Sviatočná atmosféra vo väzení

ZVJS konštatuje, že už druhý rok sa budú veľkonočné sviatky vo väzenských ústavoch uskutočňovať za dodržiavania prísnych protiepidemických opatrení. Napriek tomu sa však personál zboru bude snažiť vytvoriť pre obvinených a odsúdených sviatočnú atmosféru.

„V rámci kultúrno-osvetovej činnosti si môžu väznené osoby skrášliť priestory a nástenky veľkonočnou výzdobou a zhotoviť rôzne veľkonočné pozdravy. Vytvárajú rôzne ozdobné predmety, ako napríklad zajačiky, pletené košíčky, vyfarbujú vajíčka rôznymi technikami,“ uviedla Anna Ragasová z úseku styku s verejnosťou ZVJS.

V niektorých ústavoch sa podľa nej väznené osoby budú učiť pliesť vŕbové korbáče a vyrábať tradičné vŕbové píšťalky.

„Svojimi výrobkami prispievajú najmä k estetizácii oddielov a spoločných priestorov ústavu. Svoj voľný čas môžu venovať aj pečeniu veľkonočných dobrôt,“ povedala Ragasová. Dodala, že väznené ženy sa napríklad tento rok chystajú zhotoviť veľkonočný čokoládový veniec, či veľkonočnú paschu.

Stravu prispôsobili zvyklostiam a tradíciám

Strava počas veľkonočných sviatkov je podľa ZVJS prispôsobená kultúrnym a náboženským zvyklostiam, ale aj tradíciám v jednotlivých regiónoch, s prihliadaním na zdravotný stav väznených osôb.

„Strava je vydávaná štandardným spôsobom za dodržania nariadených protiepidemiologických opatrení. Súčasťou menu sú jedlá zo zemiakov, špenátu, varených vajec, hydinového i bravčového mäsa a nechýbajú ani ryby a tradičné údeniny,“ uviedla Ragasová. Dodala, že pokiaľ ide o dodržiavanie pôstu, je to na individuálnom rozhodnutí väzňov.

K 31. marcu eviduje ZVJS vo svojich ústavoch 10 350 väznených osôb, z toho je 1 525 obvinených a 8 825 odsúdených. V súčasnosti sa vo výkone väzby a výkone trestu odňatia slobody nachádza 59 mladistvých osôb a 240 cudzincov.

Viac k témam: väzenie, Veľká noc
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Veľkú noc povolili vychádzku 22 väzňom, ostatným sa ZVJS pokúsi vytvoriť sviatočnú atmosféru © SITA Všetky práva vyhradené.