Na ISS sa spustil dymový poplach, posádka cítila zápach spáleného plastu

0
12

9.9.2021 (Webnoviny.sk) – V ruskej časti Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) sa vo štvrtok v skorých ranných hodinách rozozvučal poplach upozorňujúci na dym. Posádka si dym tiež všimla a podľa vlastných slov zacítila zápach spáleného plastu.

Ruská vesmírna agentúra Roskosmos informovala, že incident sa odohral v ruskom module Zvezda v čase, keď sa dobíjali batérie stanice. Posádka podľa Roskosmosu okamžite aktivovala vzduchové filtre, a keď sa kvalita vzduchu vrátila do normálu, vrátili sa aj oni k svojmu „nočnému odpočinku“. Vo štvrtok sa podľa plánu uskutoční výstup do otvoreného vesmíru, dodala agentúra.

Na ISS sa momentálne nachádzajú astronauti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Mark Vande Hei, Shane Kimbrough a Megan McArthur, Rusi Oleg Novickij a Pjotr Dubrov, Japonec Akihiko Hošide a Francúz Thomas Pesquet z Európskej vesmírnej agentúry.

Novickij a Dubrov majú vo štvrtok absolvovať šesťhodinový výstup do vesmíru, aby pokračovali v integrácii ruského laboratórneho modulu Nauka, ktorý sa k ISS pripojil v júli.

Viac k témam: dym, poplach, výstup do vesmíru
Zdroj: Webnoviny.sk – Na ISS sa spustil dymový poplach, posádka cítila zápach spáleného plastu © SITA Všetky práva vyhradené.