Minister zahraničných vecí víta ráznu odpoveď EÚ na dianie v Bielorusku v podobe sankcií

0
14

2.10.2020 (Webnoviny.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) privítal ráznu odpoveď členských štátov Európskej únie na dianie v Bielorusku v podobe schválenia sankčného zoznamu pre tie osoby z Bieloruska, ktoré sa podieľali na falšovaní volieb a na násilí proti občanom Bieloruska. V tlačovej správe o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.

Chcem zdôrazniť, že to je nevyhnutná reakcia na to, čo sme videli a zároveň chcem opäť zdôrazniť, že to nie sú ekonomické sankcie, ktoré by poškodili Bielorusov samotných, naopak sú to cielené sankcie voči osobám, ktoré sa podieľali na týchto nedemokratických krokoch,“ povedal Korčok.

Minister zahraničných vecí naďalej trvá na tom, že musí byť vypočutý hlas Bielorusov, ktorí žiadajú slobodné voľby tak, aby sa mohli rozhodnúť, kto bude viesť ich krajinu.

Ako dodal, Alexander Lukašenko sa stal prezidentom na základe nedemokratických volieb, preto ho nepovažujeme za predstaviteľa Bieloruska, ktorý reprezentuje svojich občanov. „Berieme na vedomie aj to, že Alexander Lukašenko sa nedostal na sankčný zoznam, z nášho pohľadu tam ale jednoznačne patrí,“ zdôraznil.

Šéf slovenskej diplomacie ďalej uviedol, že pokiaľ Lukašenko nezareaguje na výzvy, aby prestal s násilím, je len otázka času, kedy znovu otvoríme otázku aj jeho zaradenia na sankčný zoznam.

Viac k témam: sankcie proti Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister zahraničných vecí víta ráznu odpoveď EÚ na dianie v Bielorusku v podobe sankcií © SITA Všetky práva vyhradené.