Majetkové priznania funkcionárov by mali kontrolovať moderné technológie, poslanec Vetrák chce šetriť lesy

0
24

14.3.2021 (Webnoviny.sk) – Predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR (NR SR) a overovateľ výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Milan Vetrák (OĽaNO) tvrdí, že je načase majetkové priznania verejných funkcionárov kontrolovať s využitím moderných technológií. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti. Počas týždňa rokoval o prepojení registrov a digitalizácii kontroly majetkových priznaní, ktorá reálne odhalí „majetkové prírastky”, s expertmi z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI).

„Žijeme v 21. storočí, tak prečo ich stále podávať na papieroch a nevyužívať naplno dostupné technológie a šetriť lesy,” podotkol Vetrák. Pre agentúru SITA doplnil, že určite bude treba novelizovať ústavný zákon o ochrane verejného záujmu, ako aj ďalšie zákony, ktoré odporučí pracovná skupina, ktorú vedie.

„V tejto chvíli je skoro pýtať sa, ktoré z nich budú predmetom definitívneho návrhu. Najskôr potrebujeme zmapovať požiadavky správcov registrov, ako napríklad katastra, finančnej správy, evidencie motorových vozidiel či Centrálneho depozitára cenných papierov SR, aby sme vedeli vyhodnotiť, či je potrebná zmena legislatívy v ich pôsobnosti na to, aby systémy správne a kompatibilne fungovali,” dodal.

Povinnosť predkladať majetkové priznania v súlade s ústavným zákonom o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov majú poslanci parlamentu a ďalší verejní funkcionári. Ide napríklad o prezidenta SR, členov vlády, členov Súdnej rady SR, sudcov Ústavného súdu SR, riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) či rektorov verejných vysokých škôl. Majetkovým priznaniam sa venuje výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: digitalizácia, digitalizácia dokumentov, majetkové priznanie, verejná funkcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Majetkové priznania funkcionárov by mali kontrolovať moderné technológie, poslanec Vetrák chce šetriť lesy © SITA Všetky práva vyhradené.