Maďarské nezávislé Klubrádió nezískalo opätovne frekvencie napriek výzvam Európskej únie

0
16

11.3.2021 (Webnoviny.sk) – Maďarský mediálny regulačný orgán vo štvrtok zamietol žiadosť jedného z posledných nezávislých rádií o znovuzískanie frekvencií. Stalo sa tak aj napriek výzvam Európskej únie, aby umožnil zostaň stanici v éteri.

Liberálne Klubrádió, ktoré pravidelne hostí opozičných politikov a vysiela názory kritické voči pravicovej vláde, prišlo o svoje vysielacie frekvencie vo februári.

Jediný spôsobilý žiadateľ

Odvtedy stanica vysiela iba online, pretože aj súd podporil rozhodnutie maďarskej Mediálnej rady o nepredĺženie vysielacej licencie.

Rádio si požiadalo o opätovné získanie frekvencií, no Mediálna rada žiadosť zamietla, aj napriek tomu, že bolo jediným spôsobilým žiadateľom.

Mediálna rada argumentovala, že žiadosť, ktorú si podalo Klubrádió, mala chyby a nesplnila základné požiadavky pre rozhlasové vysielanie. Stanica má 15 dní na odvolanie sa.

Na svojej webstránke Klubrádió rozhodnutie rady označilo za nezákonné a zaviazalo sa, že bude naďalej vysielať prostredníctvom internetu.

Záťah na kritické médiá

Kritici maďarskej vlády obviňujú vládnu stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána z toho, že sa podujala na systematický záťah na kritické médiá v krajine.

Mediálnu radu, ktorej všetkých piatich členov nominoval Fidesz, vinia z politickej zaujatosti. Vláda popiera, že by zasahovala do mediálnych záležitostí v krajine.

Európska komisia vo februári poslala maďarskému zastúpeniu v Bruseli list, v ktorom vyjadrila obavy v otázke Klubrádia a vyzvala Maďarsko, aby urýchlene konalo a umožnilo stanici vysielať.

Viac k témam: Klubrádió, rádio
Zdroj: Webnoviny.sk – Maďarské nezávislé Klubrádió nezískalo opätovne frekvencie napriek výzvam Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.