Koronavírus: Ako postupovať pri dezinfekcii rúška?

0
892
mlada zena s ruskom na tvari

Kto by bol prednedávnom povedal, že rúško sa stane súčasťou nášho každodenného outfitu? No a v súčasnosti je to tak! Tí, ktorým sa neušli ani jednorazové rúška z lekárne a už vôbec nie tie s respirátorom, si museli ušiť vlastné, látkové. Avšak, nie každý vie, že aj látkové rúška si vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Ako ich efektívne dezinfikovať tak, aby sme zminimalizovali riziko nákazy koronavírusom?

Charakteristika domáceho rúška 

Pri domácej výrobe rúška je dôležitých niekoľko faktorov. Medzi tie najdôležitejšie patrí materiáljeho schopnosť filtrovať rôzne vírusy. Určite ste už počuli o vynikajúcom spôsobe, ako účinne filtrovať mnoho baktérii a vírusov, prostredníctvom filtra z vysávača. Avšak, tu prichádza do úvahy i ďalšia charakteristika rúška, a síce jeho vzdušnosť.

Cez filter vysávača totižto nedokážete dýchať bez problémov veľmi dlhý čas. Preto nakoniec aj tak budete dýchať bočnými otvormi rúška. Tam však vo väčšine prípadov vzniká nechránená medzera, cez ktorú asi dýchať nechcete. Prípadne navrstvíte niekoľko látok na seba. Avšak, ani v tomto prípade sa vám nebude dýchať akurát najjednoduchšie.

mladi ludia s ruskom na tvari proti koronavirusu

Aké je teda najlepšie riešenie pre domáce rúško? Bavlnené tričko alebo bavlnená kuchynská utierka. Látka by to mala byť v zásade taká, že keď ju nadvihnete k svetlu, nebudete vidieť jednotlivé otvory medzi vláknami. Zároveň cez ňu budete môcť relatívne dobre dýchať. A pozor na šev, cez ktorý by ste nemali dýchať, pretože neslúži ako ochrana pred vírusmi!

Prečo bavlna?

Keďže koronavírus je kvapôčkovou infekciou, šíri sa samozrejme drobnými kvapkami. No a bavlna je pomerne účinným prostriedkom, ako ich aspoň ako tak odfiltrovať. Zároveň, ide o materiál, ktorý vydrží aj niekoľkonásobnú sterilizáciu. Asi mi dáte za pravdu, keď napíšem, že nosiť jedno rúško celý deň, respektíve niekoľko dní za sebou je hlúposť, pretože sa na nej môžu rozmnožovať vírusy.

Sterilizácia bavlneného rúška

V ideálnom prípade by ste vaše látkové rúško mali PO KAŽDOM POUŽITÍ mimo vašu domácnosť sterilizovať! Ako však na to? Máme pre vás ten najbezpečnejší návod:

 1. Rúško vyvarte v hrnci z vodou. Ideálne by malo niekoľko minút prechádzať varom.
 2. Rúško umiestnite na chladné miesto, ideálne do mrazničky na niekoľko minút.
 3. Rúško na záver prejdite žehličkou.

zenske ruky s antibakterialnym gelom

Ako nosiť rúško?

Samozrejme, sterilizácia je mimoriadne dôležitá. Avšak, väčšina ľudí ani len netuší, ako si ho správne nasadiť. Možno sa vám to zdá ako úplne triviálna vec, no väčšina ľudí stihne sterilizované rúško znehodnotiť ešte pred jeho použitím. Preto vám ponúkame i návod, ako si ho správne nasadiť:

 1. Než si rúško nasadíte, dôkladne si umyte ruky.
 2. Priložte rúško na ústa a nos.
 3. Vytvarujte ho tak, aby dobre priliehalo k nosu a ústam.
 4. Behom jeho používania sa rúška nedotýkajte. Ak sa tak stane, ruky si umyte mydlom a vodou alebo očistite antibakteriálnym gélom s aspoň 70 % koncentráciou alkoholu.
 5. Rúško si dávajte dole zozadu.
 6. Jednorazové rúško ihneď po použití vyhoďte.
 7. Bavlnené rúško hneď po použití sterilizujte.
 8. Ihneď si umyte ruky.