Korčok vycestoval do Izraela, Heger je eskaláciou napätia znepokojený a vyzýva na zastavenie bojov

0
15

20.5.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 20. mája, 14:37

Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) je znepokojený eskaláciou napätia medzi Izraelom a Palestínou a pripája sa k výzvam na zastavenie násilia a obnovenie dialógu medzi znepriatelenými stranami. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový a informačný odbor Úradu Vlády SR.

„Dlhé desaťročia trvajúci konflikt na Blízkom východe je traumatizujúci, priniesol veľa utrpenia Izraelčanom i Palestínčanom a jeho riešenie možno dosiahnuť iba za rokovacím stolom,“ povedal Heger.

Korčok vycestoval do Izraela

Parlamentní poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Peter Kremský a Peter Liba odsudzujú útoky na civilné ciele na území štátu Izrael, za ktoré nesie zodpovednosť radikálne hnutie Hamas a ďalšie militantné organizácie. V tlačovej správe o tom informoval Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽaNO.

„Vyjadrujeme ľútosť nad obeťami v radoch civilného obyvateľstva na oboch stranách,“ povedal Kremský, ktorý je zároveň predsedom Skupiny spojencov Izraela v Národnej rade SR. Podľa Libu, predsedu Skupiny priateľstva s Izraelom, bolo v posledných dňoch z pásma Gazy vystrelených viac ako tritisíc rakiet namierených na civilné ciele.

Poslanci oboch skupín podľa Libu stoja za Izraelom a jeho právom chrániť svoje suverénne územie, hranice a civilistov, ako aj primerane zasiahnuť proti ostreľovaniu svojho územia. Podporujú aj štvrtkovú návštevu ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nom. SaS) v Izraeli.

Správne miesto pre Slovensko

„Veríme, že jeho účasť na rokovaniach prispeje k upokojeniu konfliktu a obnoveniu dialógu medzi Izraelom a Palestínskou samosprávou. Práve takáto mierotvorná misia je správnym miestom, ktoré môže Slovensko v globálnom svete zastávať a som rád, že pán minister sa naň postavil,“ povedali poslanci.

Palestínska militantná organizácia Hamas, ktorá vládne v Pásme Gazy, vypálila v pondelok 10. mája rakety na izraelské hlavné mesto Jeruzalem. Izrael útok opätoval. Počet obetí na oboch stranách konfliktu neustále rastie a na upokojenie konfliktu už vyzvali viaceré svetové mocnosti a ich lídri. Nepokoje a ostreľovanie napriek tomu pokračujú.

Viac k témam: Izrael, ozbrojený konflikt, Pásmo Gazy
Zdroj: Webnoviny.sk – Korčok vycestoval do Izraela, Heger je eskaláciou napätia znepokojený a vyzýva na zastavenie bojov © SITA Všetky práva vyhradené.