Korčok považuje cynické zneužívanie migrantov zo strany Lukašenkovho režimu je neakceptovateľné

0
13

15.11.2021 (Webnoviny.sk) – Témou zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli bola aj eskalujúca situácia na vonkajšej hranici EÚ, konkrétne na bieloruských hraniciach s Poľskom a Litvou.

Rada schválila nariadenie, ktorým sa rozšíri uplatňovanie sankcií voči fyzickým a právnickým osobám Lukašenkovho režimu podieľajúcim sa na organizácii nelegálnej migrácie z Bieloruska do EÚ. Informoval o tom komunikačný odbor rezortu diplomacie.

Ohrozenie stability partnerov

Cynické zneužívanie migrantov zo strany Lukašenkovho režimu je neakceptovateľné i preto, že ohrozuje stabilitu našich blízkych partnerov v bezprostrednom susedstve Slovenska. Museli sme preto reagovať,“ konštatoval minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Šéfovia diplomacií členských štátov EÚ sa po polroku opäť venovali západnému Balkánu, najmä pre negatívny vývoj v regióne. Ministri sa zhodli na potrebe intenzívnejšieho angažovania EÚ v jednotlivých krajinách regiónu.

Už si nemôžeme dovoliť strácať čas, musíme podniknúť konkrétne kroky a naplniť záväzky, ktoré sme dali obyvateľom regiónu, otvorenie prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom je jedným z nich,“ zdôraznil Korčok.

Výročné zasadnutie

Súčasťou programu ministra bolo aj výročné zasadnutie ministrov zahraničných vecí krajín EÚ a Východného partnerstva. Ministri sa zamerali na vyhodnotenie dosiahnutých výsledkov a na pokrok v realizácii reforiem v krajinách Východného partnerstva.

Kľúčovou témou bolo vypočutie si očakávaní partnerov a nastavenie nových dlhodobých priorít a konkrétnych cieľov Východného partnerstva na nasledujúce roky. Zasadnutie bolo zároveň prípravou na nadchádzajúci samit Východného partnerstva, ktorý sa uskutoční v decembri.

Viac k témam: Diplomacia, Utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk – Korčok považuje cynické zneužívanie migrantov zo strany Lukašenkovho režimu je neakceptovateľné © SITA Všetky práva vyhradené.