Jemenskí separatisti obsadili vládne mesto Aden, údajne sa zmocnili aj sídla prezidenta

0
23

11.8.2019 (Webnoviny.sk) – Jemenskí separatisti podporovaní Spojenými arabskými emirátmi sa v sobotu zmocnili dôležitého mesta Aden, ktoré sa stalo po obsadení jemenskej metropoly Saná inými povstalcami, proiránskymi húsíjmi, dočasným sídlom vlády.

O najnovšom vývoji v Adene informovali predstavitelia medzinárodnej koalície pod vedením Saudaskej Arábie, ktorá v Jemene bojuje proti húsíom.

Obrátili zbrane proti spojencom

Separatisti, ktorí sa zmocnili Adenu, sú pritom súčasťou tejto koalície, no zrazu obrátili zbrane proti svojím dovtedajším spojencom a začali bojovať o Aden a iné územia na juhu Jemenu.

V bojoch medzi týmito separatistami a inými časťami prosaudskej koalície zahynulo za posledné štyri dni viac ako 70 ľudí.

Podľa niektorých informácií sa separatistom podporovaným Spojenými arabskými emirátmi podarilo už v Adene zmocniť aj sídla prezidenta a vlády. Iné nepotvrdené informácie zas naznačujú, že najvyšší predstavitelia krajiny sú stále v Adene a strážia ich jednotky prosaudskej koalície.

Vyzývajú na okamžité prímerie

Hovorca tejto koalície Turkí al-Malíkí v sobotu separatistov vyzval, aby sa vrátili na pozície spred niekoľkých dní. “Spoločné velenie koalície vyzýva na okamžité prímerie v jemenskom dočasnom hlavnom meste Aden. Použijeme plnú vojenskú silu proti tým, ktorí ho budú porušovať,” citovala hovorcu Saudská tlačová agentúra.

Počas občianskej vojny v Jemene zomrelo od roku 2015 už najmenej 91 600 ľudí. Koalícia vedená Saudskou Arábiou je podľa zahraničných pozorovateľov zodpovedná za viac než 8 000 z približne 11 700 úmrtí spôsobených priamymi útokmi na civilistov.

Konflikt sa začal v roku 2014 tým, že povstaleckí húsíovia podporovaní Iránom prevzali kontrolu nad hlavným mestom Saná. Koalícia vedená Saudskou Arábiou bojuje proti jemenským povstalcom od roku 2015.

Viac k témam: občianska vojna
Zdroj: Webnoviny.sk – Jemenskí separatisti obsadili vládne mesto Aden, údajne sa zmocnili aj sídla prezidenta © SITA Všetky práva vyhradené.

Bol článok užitočný?