Horskí záchranári sa ponáhľali na pomoc turistke, po nehode ich však musel ratovať vrtuľník

0
15

5.9.2020 (Webnoviny.sk) – Pri záchrannej akcii v Malej Fatre sa v sobotu 5. septembra popoludní vážne zranili traja horskí záchranári. Smerujúc pomôcť zranenej turistke na Poludňový grúň sa niekoľkokrát prevrátili s terénnym vozidlom dolu strmým svahom. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) Zuzana Hopjaková.

Pomôcť svojim kolegom letel záchranársky vrtuľník zo Žiliny. “Vo vozidle sa viezli piati horskí záchranári, pri príchode lekára sa už nachádzali mimo vozidla. Ako prvému poskytol lekár neodkladnú zdravotnú starostlivosť mužovi, ktorý utrpel poranenie hrudníka, hlavy, s podozrením aj na poranenie brucha. V transportnom saku ho z miesta pomocou lanovej techniky evakuovali a previezli na najbližšie vhodné miesto dostupné aj pre pozemnú záchranu,” uviedla Hopjaková.

Následne sa vrtuľník s lekárom vrátil pre ďalšieho zraneného s podozrením na poranenie v oblasti obličiek.

“Ako posledného evakuovala posádka pacienta s vážnym poranením tváre a úrazom ramena. Všetci traja horskí záchranári boli odovzdaní do starostlivosti privolaných posádok rýchlej zdravotnej pomoci, ktoré ich previezli na ďalšie ošetrenie do najbližších zdravotníckych zariadení,” dodala Hopjaková s tým, že zvyšní dvaja záchranári utrpeli ľahšie poranenia.

Viac k témam: Vrtuľníková záchranná zdravotná služba (VZZS)
Zdroj: Webnoviny.sk – Horskí záchranári sa ponáhľali na pomoc turistke, po nehode ich však musel ratovať vrtuľník © SITA Všetky práva vyhradené.