Francúzski vojaci by boli absolvovať výcvik na Slovensku, Naď ponúkol Parlyovej priestor aj na SIAF 2022

0
13

8.10.2021 (Webnoviny.sk) – Diskusia s ministerkou armád Francúzskej republiky Florence Parly dodala politicko-vojenskej spolupráci medzi Slovenskom a Francúzskom nový impulz. Po prijatí vo štvrtok 7. októbra na francúzskom ministerstve obrany v Paríži to zhodnotil minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

Hlavnou témou rokovaní boli možnosti prehĺbenia bilaterálnej spolupráce Slovenska a Francúzska v oblasti obrany a bezpečnosti. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Mnoho príležitostí

Obe strany ocenili doterajšie aktivity v rámci spoločného vojenského vzdelávania, vzájomnej účasti na výcviku a podpory podujatí. Prediskutovali tiež možnosti spolupráce v oblasti obranného priemyslu, a to aj v kontexte modernizácie Ozbrojených síl SR.

Príležitosťou môže byť napríklad obstarávanie novej pásovej a kolesovej techniky pre pozemné sily. „Francúzsko bolo jednou z krajín, ktorých zástupcovia si na rezorte obrany prevzali žiadosť o predloženie ponúk na dodanie tejto techniky vrátane stanovených požiadaviek a hodnotiacich kritérií,“ vysvetlil Naď.

Okrem toho minister ponúkol tiež možnosti vojenskej spolupráce medzi Francúzskom a Slovenskom v oblasti likvidácie výbušných materiálov či využitia jedinečných výcvikových priestorov rezortu obrany pre prípravu jednotiek rôzneho zamerania alebo účasti na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2022.

Rokovali aj o Afganistane

V kontexte uplynulých medzinárodných udalostí patrila k témam rokovania s francúzskou ministerkou armád aj situácia v Afganistane i v africkom regióne Sahel.

V súvislosti s nadchádzajúcim predsedníctvom Francúzka v Rade Európskej únie (EÚ) spolu ministri hovorili aj o ambíciách francúzskeho rezortu obrany s dôrazom na prípravu Strategického kompasu EÚ a vzťahmi medzi NATO a EÚ.

Viac k témam: Medzinárodná spolupráca, Medzinárodné vzťahy
Zdroj: Webnoviny.sk – Francúzski vojaci by boli absolvovať výcvik na Slovensku, Naď ponúkol Parlyovej priestor aj na SIAF 2022 © SITA Všetky práva vyhradené.