EÚ pociťuje pokrok v rokovaniach s Britániou, nadchádzajúce dni budú podľa Michela rozhodujúce

0
12

9.10.2020 (Webnoviny.sk) – Európska únia konečne pozoruje pokrok vo vyjednávaniach s Veľkou Britániou o budúcich obchodných vzťahoch.

“Podľa mňa sa zdá, že nálada sa mení,” uviedol írsky premiér Micheál Martin po schôdzke s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.

“Avšak, nálada je jedna vec a je nutné, aby po nej nasledovala podstata,” dodal predseda írskej vlády a zároveň vyzval vyjednávačov, aby pokrok urýchlili.

Nasledujúce dni rozhodnú

“Nadchádzajúce dni sú rozhodujúce. Pôjde o okamih pravdy,” vyjadril sa predseda Európskej rady.

“Potrebujeme, aby naši britskí priatelia v najbližších dňoch urobili významné kroky, nielen v oblasti rybolovu, ale aj v oblasti rovnakých podmienok pre firmy a v oblasti dohľadu nad zmluvou,” povedal Michel.

Vyjednávania stagnujú v troch oblastiach

Spomenul tak tri hlavné oblasti, v ktorých vyjednávania stagnujú. Ide o dohodu, že britské firmy sa nebudú snažiť získavať výhodu voči partnerom v EÚ znížením štandardov pre produkty a poberaním nadmernej štátnej pomoci, ďalej ide o práva rybárov z EÚ v britských vodách a o dohľad nad dodržiavaním zmluvy.

Obe strany sa snažia o dosiahnutie základnej dohody do konca tohto mesiaca, aby ju mohli včas schváliť zákonodarcovia pred záverom roka.

Viac k témam: Brexit, lex brexit, vyjednávanie
Zdroj: Webnoviny.sk – EÚ pociťuje pokrok v rokovaniach s Britániou, nadchádzajúce dni budú podľa Michela rozhodujúce © SITA Všetky práva vyhradené.