Dosluhujúci prezident USA Donald Trump nepríde na inauguráciu svojho nástupcu Joea Bidena

0
14

8.1.2021 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump sa 20. januára nezúčastní na inaugurácii Joea Bidena. Oznámil to v piatok prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. Bude tak prvým dosluhujúcim prezidentom od Andrewa Johnsona (1865 – 1869), ktorý nebude na inauguračnej slávnosti svojho nástupcu.

Tradične sa pritom odchádzajúci a nastupujúci prezident dovezú spolu na ceremoniál do Kapitolu, čo symbolizuje pokojné odovzdanie moci v krajine.

Trumpovo vyhlásenie prišlo dva dni po násilnej okupácii Kapitolu jeho priaznivcami v čase, keď Kongres počítal hlasy Zboru voliteľov, aby formálne potvrdil Bidenovo víťazstvo v novembrových voľbách. Zasadnutie museli preto na niekoľko hodín prerušiť.

Trump podľa agentúry AP nenaznačil, ako plánuje stráviť svoje posledné hodiny v úrade. Biden sa však na poludnie 20. januára stane prezidentom bez ohľadu na jeho plány.

Viceprezident Mike Pence by sa na slávnosti mal zúčastniť.

Viac k témam: inaugurácia prezidenta, prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Dosluhujúci prezident USA Donald Trump nepríde na inauguráciu svojho nástupcu Joea Bidena © SITA Všetky práva vyhradené.