Čierne zubné pasty. Pomáhajú vôbec?

0
769
žiarivý úsmev

Hitom posledných mesiacov sú čierne produkty, ktoré obsahujú aktívne čierne uhlie. Určite ste si to všimli najmä pri zubných pastách a maskách na tvár. Ale je ich účinok do takej miery prospešný ako sa o nich hovorí alebo je to len marketingový ťah?

Pravda alebo mýtus

Je pravdou, že sa aktívne čierne uhlie používalo už v minulosti a bolo veľmi prospešné. Možno to poznáte aj z vlastnej skúsenosti. Ak vám bolo zle od žalúdka, rodičia vám dali čierne uhlie. Áno, čierne uhlie je veľmi účinné a jeho hlavnou úlohou je odstrániť škodliviny. Čo teda robí v zubných pastách? Presne to isté, čo aj vo vašom žalúdku. Aktívne čierne uhlie odstraňuje nečistoty vo vašej ústnej dutine. A jeho používaním docielite najmä odstránenie škvŕn zo zubnej skloviny.

7 - Čierne zubné pasty. Pomáhajú vôbec?

 

Bieliace účinky

To, že sú zubné pasty s čiernym uhlím prospešné pre ústnu dutinu môžeme povedať, že je pravda. Avšak ich bieliace účinky nie. Niektoré zubné pasty zaručujú okamžite viditeľné vybielenie zubov, poprípade vybielenie o niekoľko odtieňov. Podľa štúdií, ktoré sa zamerali práve na túto otázku, bielenie zubov pomocou pást s čiernym uhlím nie je možné. V prípade, že budete používať takúto pastu, je možné, že sa vám odstránia škvrny na zuboch alebo ak ste fajčiar a pijete veľké množstvo kávy, je možné, že uvidí menší progres. Avšak enormné vybielenie zubov na základe pasty neočakávajte.

cierna zubná pasta s usmevom

Dôležité zložky v paste

Je veľmi dôležité vybrať si tú správnu pastu pre vás a vaše ústa. Ak si vyberáte pastu len na základe odporúčaní z internetu, poprípade ceny, nie je to veľmi rozumné. Niektorí ľudia majú jemnejšiu zubnú sklovinu, a preto ak používajú práve zubnú pastu s čiernym uhlím môžu si viac poškodiť ako pomôcť. Ľudia s poškodenou zubnou sklovinou si môžu privolať aj väčšiu tvorbu zubného kazu. Preto, ak si vyberáte zubnú pastu mali by ste pozerať najmä na jej zloženie. Je dôležité, aby pasta obsahovala najmä vápnik a fluorid. Vápnik vplýva na posilnenie a obnovu zubnej skloviny a fluorid, keďže má antibakteriálny účinok vplýva a chráni zuby pred tvorbou zubného kazu a tiež remineralizuje zubnú sklovinu. Toto sú dve najdôležitejšie zložky, ktoré by zubná pasta mala obsahovať. Bohužiaľ, je len veľmi malé percento pást s čiernym aktívnym uhlím, ktoré ich obsahujú.

4 - Čierne zubné pasty. Pomáhajú vôbec?

Čo pomáha?

Už od detstva nás rodičia učili, že je dôležité si umývať zuby minimálne 2x do dňa. Čo znamená, že ráno a večer. Samozrejme, môžete si ich vyčistiť aj uprostred dňa, najmä ak konzumujete jedlá a nápoje, ktoré obsahujú veľké množstvo cukru. Avšak niektorí ľudia majú určitú predispozíciu k tomu, že majú o trochu žltší odtieň zubov, ako ostatní. Ak potrebujete a chcete mať viditeľne belšie zuby potom navštívte svojho lekára a opýtajte sa ho na bielenie. Ak tento zákrok nevykonáva, potom navštívte kliniku, ktorá sa bieleniu zubov venuje. Niektoré poskytujú aj šetrné bielenie k vašej zubnej sklovine bez peroxidu vodíka a s viditeľnými výsledkami. Samozrejme, čo sa týka bielenia zubov svojpomocne, to veľmi neodporúčame.

zub

Rovnako, čo vám môže pomôcť nielen k bielym ale hlavne zdravým zubom je chodiť na pravidelnú dentálnu hygienu.