Cichanovská žiada Európsku úniu o väčšiu podporu, za opozíciu si prevzala Sacharovovu cenu

0
10

16.12.2020 (Webnoviny.sk) – Bieloruská opozičná líderka Svetlana Cichanovská požiadala Európsku úniu, aby zvýšila podporu pre demonštrantov v jej domovine. Tí už niekoľko mesiacov protestujú proti výsledkom augustových prezidentských volieb, ktoré považujú za zmanipulované a žiadajú odstúpenie autoritárskej hlavy štátu Alexandra Lukašenka.

“Bez slobodného Bieloruska niet ani úplne slobodnej Európy. Žiadame Európu a celý svet, aby stáli pri Bielorusku,” povedala Cichanovská v Bruseli po tom, ako si v mene bieloruskej opozície prevzala Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

Cenu venovala obyčajným ľuďom

Tú udeľuje Európsky parlament každoročne od roku 1988 výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré významnou mierou prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu.

V minulosti cenu pomenovanú po sovietskom fyzikovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi získali aj juhoafrický prezident Nelson Mandela, exšéf OSN Kofi Annan a v roku 1989 aj Slovák Alexander Dubček.

Cichanovská venovala ocenenie obyčajným bieloruským občanom, ktorí sa nebáli vystúpiť proti Lukašenkovi a bojujú o lepšiu budúcnosť. V rukách pritom držala fotografie niekoľkých spoluobčanov.

Únia so sankciami neskončila

“Podpora demokracie a ľudských práv nie je zasahovanie, ale povinnosťou každej krajiny, ktorá rešpektuje samú seba. Vaša solidarita a mienka sú dôležité, ale dôležité sú aj skutky,” dodala.

Protesty sa v Bielorusku konajú od prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov vyhral Lukašenko s 80 percentami hlasov. Bieloruské orgány tvrdo zakročili proti pokojným zhromaždeniam, z ktorých tie najväčšie prilákali až 200-tisíc ľudí. Bezpečnostné zložky zatkli viac ako 30-tisíc ľudí a tisícky boli obeťami bitiek a iného zlého zaobchádzania.

Európska únia už uvalila na Lukašenka a niekoľko desiatok predstaviteľov bieloruského režimu sankcie v podobe zákazu vstupu do EÚ a zmrazenia ich majetku, a je pripravená uložiť ďalšie. Tie by sa mali týkať nielen jednotlivcov, ale aj inštitúcií, podnikateľov a firiem.

Viac k témam: Sacharovova cena
Zdroj: Webnoviny.sk – Cichanovská žiada Európsku úniu o väčšiu podporu, za opozíciu si prevzala Sacharovovu cenu © SITA Všetky práva vyhradené.