Čaputová: Je znepokojujúce, že prípad smrti Chovanca nebol za takú dlho dobu riadne vyšetrený (video)

0
9

10.9.2020 (Webnoviny.sk) – Je znepokojujúce, že prípad smrti slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku nebol za takú dlhú dobu riadne vyšetrený. Médiám to vo štvrtok 10. septembra povedala prezidentka Zuzana Čaputová. Hlava štátu vyjadrila sústrasť rodine Chovanca a odsúdila všetky formy policajnej brutality voči akémukoľvek občanovi ktorejkoľvek krajiny.

„Po zverejnení záberov a po tom, čo som sa vôbec dozvedela o tomto prípade, som sa oň okamžite začala zaujímať. Napriek skutočnosti, že sa náš zastupiteľský úrad v Belgicku v tomto prípade od začiatku aktívne angažoval, je znepokojujúce, že prípad nebol za takú dlhú dobu riadne vyšetrený,” uviedla Čaputová.

Poslanci parlamentu prijali uznesenie k smrti Jozefa Chovanca 2. septembra. Žiadajú v ňom, aby slovenská vláda získala od belgickej vlády informácie z vyšetrovania a tie následne prezentovala národnej rade.

Uznesenie tiež žiada vládu, aby s využitím všetkých diplomatických prostriedkov intervenovala u belgickej vlády za účelom vyvodenia trestnoprávnej a disciplinárnej zodpovednosti zasahujúcich policajtov. Vláda Slovenskej republiky vzala toto uznesenie na vedomie na svojom rokovaní 9. septembra.

Viac k témam: Smrť Slováka Jozefa Chovanca v Belgicku
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová: Je znepokojujúce, že prípad smrti Chovanca nebol za takú dlho dobu riadne vyšetrený (video) © SITA Všetky práva vyhradené.