Bratislavský primátor a starostovia mestských častí nesúhlasia s postupom polície voči starostovi Nového Mesta

0
9

7.10.2020 (Webnoviny.sk) – Primátor hlavného mesta Matúš Vallo a starostovia bratislavských mestských častí nesúhlasia s postupom polície voči starostovi Nového Mesta Rudolfovi Kusému, ktorého minulý týždeň zadržala a obvinila polícia.

Starosta Lamača Lukáš Baňacký, zastupujúci primátora a starostov ostatných bratislavských mestských častí, v stredu zaslal otvorený list ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej, prvej námestníčke generálneho prokurátora Viere Kováčikovej a poverenému prezidentovi Policajného zboru Petrovi Kovaříkovi.

Vyjadrujú v ňom znepokojenie nad spôsobom, akým polícia a prokuratúra postupovali v prípade vyšetrovania starostu Nového Mesta Rudolfa Kusého.

Neprimerané konanie

“Konanie polície považujeme v tomto prípade za výrazne neprimerané,” uvádzajú starostovia a primátor v otvorenom liste a dodávajú, že takýto postup nemá podľa nich v právnom štáte miesto.

“Namiesto predvolania, na ktorom by mohol starosta Kusý situáciu objasniť, ho polícia v snahe demonštrovať svoju moc teatrálne zadržala a nechala v cele predbežného zadržania,” dodávajú a zároveň žiadajú o dôsledné prešetrenie celého prípadu vrátane postupu polície a prokuratúry.

“Len tak bude vyslaný signál všetkým, ktorí sa správajú nečestne a vytvárajú tlak na starostov či primátorov,” uzavreli.

Prečiny a zločiny

Starostu Nového Mesta minulý týždeň zadržala polícia pred jeho úradom a tri noci strávil v cele predbežného zadržania. Rudolfa Kusého obvinila polícia z dvoch prečinov a dvoch zločinov zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Obvinenie má súvisieť s developerskými projektmi v mestskej časti. V prípade preukázania viny pred súdom mu hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.

Viac k témam: obvinenie, zadržanie, zneužívanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislavský primátor a starostovia mestských častí nesúhlasia s postupom polície voči starostovi Nového Mesta © SITA Všetky práva vyhradené.