Azerbajdžan oslavuje kontrolu nad územiami v Náhornom Karabachu, urobil vojenskú prehliadku (video)

0
16

10.12.2020 (Webnoviny.sk) – Viac ako 3-tisíc príslušníkov armády sa vo štvrtok zúčastnilo na vojenskej prehliadke v azerbajdžanskom hlavnom meste Baku v rámci osláv opätovného získania kontroly nad rozsiahlymi územiami v Náhornom Karabachu a priľahlých oblastiach.

Zabitých viac ako 5600 ľudí

Náhorný Karabach sa nachádza na území Azerbajdžanu, ale od skončenia vojny v roku 1994 bol pod kontrolou etnických arménskych síl podporovaných Arménskom.

V dohode o prímerí sprostredkovanej Ruskom, ktorá ukončila nedávne boje trvajúce šesť týždňov od konca septembra, sa stanovilo, že Arménsko odovzdá kontrolu nad niektorými oblasťami, ktoré držalo za hranicami Náhorného Karabachu, vrátane regiónu Lachin, cez ktorý prechádza hlavná cesta vedúca z Náhorného Karabachu do Arménska. Počas 44 dní bojov bolo na oboch stranách zabitých viac ako 5600 ľudí.

Arménsko si má vziať ponaučenie

Na prehliadku do Baku zavítal aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý v konflikte o Náhorný Karabach výrazným spôsobom podporoval práve Azerbajdžan.

Vyjadril nádej, že Arménsko si z porážky “vezme ponaučenie“, a poznamenal, že Turecko je pripravené znovu otvoriť hranicu s Arménskom, ak podnikne bližšie nešpecifikované “pozitívne kroky“.

Viac k témam: Náhorný Karabach, vojenská prehliadka
Zdroj: Webnoviny.sk – Azerbajdžan oslavuje kontrolu nad územiami v Náhornom Karabachu, urobil vojenskú prehliadku (video) © SITA Všetky práva vyhradené.