Aký bude ďalší osud Istropolisu? Bratislavské Nové Mesto rokuje s developermi

0
12

10.9.2021 (Webnoviny.sk) – Bratislavské Nové Mesto pokračuje v rokovaniach s vlastníkom Istropolisu – spoločnosťou Immocap o budúcnosti budovy na Trnavskom mýte. Tá má byť zbúraná a nahradená mestskou štvrťou s novým kultúrno-spoločenským centrom. Starosta Nového Mesta Rudolf Kusý koncom augusta predstavil požiadavky, ktoré má podľa neho splniť developer pred tým, ako príde k zbúraniu Istropolisu.

„Investor ma na poslednom rokovaní informoval, akým spôsobom chce spracovať naše zásadné požiadavky,” uviedol starosta na sociálnej sieti s tým, že developer je síce pripravený splniť požiadavky Nového Mesta, avšak nechce pristúpiť k sankcionovaniu, v prípade ich nesplnenia.

Päť požiadaviek 

Nové Mesto požaduje písomný záväzok, ktorým sa developer pod hrozbou sankcie zaviaže, že na mieste súčasnej budovy postaví kultúrno-spoločenské centrum, a to v prvej fáze výstavby projektu. Druhou požiadavkou mestskej časti je zachovanie určitých historických artefaktov, ktoré sa nachádzajú v budove Istropolisu.

Treťou požiadavkou je zachovanie stromov, ktoré mestská časť definuje ako hodnotné. Štvrtou požiadavkou Nového Mesta je, aby mestská časť a hlavné mesto mohlo ovplyvňovať konečnú podobu verejných priestorov v okolí budúceho centra. Poslednou požiadavkou je, aby na prízemí nového objektu vznikla miestna škôlka.

Kusý developerom nedôveruje

Starosta Rudolf Kusý si je vedomý toho, že z pozície stavebného úradu nemá Nové Mesto zákonné páky dávať developerovi takéto požiadavky. „Ale ako Novomešťan, človek, ktorý tu žije od narodenia, rovnako ako jeho rodičia, musím v mene obyvateľov Nového Mesta žiadať, aby Istropolis nezmizol bez náhrady,” uviedol Kusý a dodal, že sľubom developerov veľmi nedôveruje.

„Ak má byť Istropolis odstránený, musíme mať istotu, že na ňom vyrastie nové kultúrno-spoločenské centrum. Budem trvať na splnení našich podmienok, aj na tom, aby tento záväzok bol spojený so sankciou,” uzavrel.

Viac k témam: Istropolis, zbúranie budovy
Zdroj: Webnoviny.sk – Aký bude ďalší osud Istropolisu? Bratislavské Nové Mesto rokuje s developermi © SITA Všetky práva vyhradené.