Advokátska komora víta vznik najvyššieho správneho súdu, môže urýchliť disciplinárne konania

0
15

9.12.2020 (Webnoviny.sk) – Slovenská advokátska komora (SAK) víta vznik Najvyššieho správneho súdu SR ako inštitúcie na preskúmavanie kasačných sťažností. Súd by tak mohol urýchliť a zefektívniť prieskum disciplinárnych rozhodnutí SAK oproti už existujúcemu súdnemu prieskumu rozhodnutí SAK krajskými súdmi a Najvyšším súdom SR. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.

Debata smerom k advokátom

Najvyšší správny súd bude mať pôsobnosť v oblasti správneho súdnictva, ale aj disciplinárnu právomoc voči sudcom všeobecných súdov, prokurátorom a aj ďalším právnickým profesiám.

„Debata bude určite aj smerom k advokátom,“ uviedla na tlačovej besede po schválení reformy justície ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Komora navrhla v legislatívnom procese presnejšie špecifikovanie nezávislosti a nestrannosti disciplinárnej právomoci advokátskej komory. „Ešte v júni 2020 sme navrhli aj otvorenie zákonnej možnosti komory transparentne informovať o disciplinárnom konaní a budeme vecne a odborne pokračovať v diskusii s ministerstvom spravodlivosti pri príprave novely zákona o advokácii,“ uviedla Donevová.

Komora ďalej argumentovala za nezávislosť a nestrannosť advokátskej komory, ktorá je „jednou z podstatných náležitostí právneho štátu“.

Disciplinárne konania sú efektívne a rýchle

„Inštitucionálne zabezpečenie nezávislosti orgánov komory je prostriedkom na zachovanie nezávislosti advokátov. Nezávislosť advokáta je podmienkou pre nezaujaté poskytovanie právneho poradenstva a právneho zastúpenia občanov,“ vysvetlila komora v stanovisku s tým, že podstatnou oporou nezávislosti advokáta je samoregulácia povolania v podobe advokátskej komory.

Na Slovenskú advokátsku komoru je ročne doručených 450-500 sťažností na advokátov. Disciplinárne senáty rozhodujú ročne v priemere 100 vecí a v 75 percentách prípadov uznajú vinu advokáta a udelia sankciu za disciplinárne porušenie advokátskych predpisov a etiky.

„Naše disciplinárne konania sú efektívne a rýchle, po právoplatné rozhodnutie trvajú v priemere mesiace, štatisticky okolo šesť mesiacov. K výraznému predlžovaniu dochádza, ak disciplinárne odsúdený podá sťažnosť na všeobecný súd. Rozhodnutia krajských a prípadne najvyššieho súdu často aj v týchto prípadoch trvajú roky,“ uzavrela SAK.

Viac k témam: reforma justície
Zdroj: Webnoviny.sk – Advokátska komora víta vznik najvyššieho správneho súdu, môže urýchliť disciplinárne konania © SITA Všetky práva vyhradené.