Za zdravé zuby môže aj správny výber zubnej kefky

0
181
cistenie zubov

Pozeráte sa pri výbere zubnej kefky na mäkkosť alebo vás zaujíma len dizajn a značka kefky? Ak túžite po zdravých a pekných zuboch, mali by ste na výber kefky klásť väčší dôraz. Okrem toho je však dôležitá aj správna technika čistenia zubov.

Výber zubnej kefky je dôležitý

Vedeli ste, že až 7 z 10 ľudí sú nespokojní so stavom svojej ústnej dutiny? Nespokojnosť sa potom prejavuje aj tým, že mnoho ľudí sa nesmeje, prípadne si zakrýva ústa rukou pri rozprávaní alebo smiati sa. A tomuto by ste mali zabrániť. Pri výbere zubnej kefky tak netreba pozerať na jej dizajn, značku alebo cenu, ale skôr na jej spracovanie. Na výber je v súčasnosti mnoho kefiek, ako tvrdé, stredné a mäkké, ktoré sa navzájom od seba líšia hustotou štetiniek, no okrem toho je potrebné sa zamerať aj na veľkosť hlavice, spracovanie štetiniek či rukoväť.

zubná kefka

Zásady pri výbere zubnej kefky

Pri výbere kefky platia určité pravidlá. Výber však závisí od typu vašich zubov či stavu vašich ďasien a skloviny. Avšak, existujú všeobecné pravidlá, ktorými nič nepokazíte ani v prípade, že sú vaše zuby úplne zdravé, ani v prípade, že máte poškodenú zubnú sklovinu a citlivé zuby.

  1. Používajte mäkké zubné kefky. Tie sú typické tým, že majú väčší počet štetiniek, ktoré sú poukladané nahusto a tým je čistenie zubov príjemnejšie a šetrné k zubom, zubnej sklovine či ďasnám. Avšak, aby bolo čistenie zubov skutočne príjemné aj pre citlivé zuby, vyberte si zubné kefky so štetinami, ktoré sú na konci zaoblené.
  2. Čo sa týka štetín, tak v ponuke nájdete umelé štetinky z nylonu alebo prírodné, ktoré však treba častejšie meniť.
  3. Čím menšiu hlavicu zubná kefka má, tým je pracovanie s ňou dôkladnejšie, keďže sa vďaka nej dostanete aj na ťažko dostupné miesta. Optimálna veľkosť hlavice je však 2 – 2,5 cm u dospelého človeka. Záleží však aj veľkosti vašich úst.
  4. Pri výbere zubnej kefky je potrebné dbať aj na rukoväť kefky. Tá by mala byť približne 17 – 25 cm dlhá, rovná a pevná, aby ste pri čistení zubov dokázali ustrážiť uhol, pod ktorým si zuby čistíte.
  5. Nezabúdajte ani na jednozväzkovú kefku, ktorá sa používa na čistenie ťažko dostupných miest, medzizubnú kefku, ktorá slúži k dôkladnejšiemu vyčisteniu medzizubných priestorov a zubnú niť. Používaním týchto pomôcok budú vaše zuby čistejšie a zdravšie.

Dôkladný výber zubnej kefky pri špecifickej starostlivosti

Používanie takejto zubnej kefky sa odporúča v prípade, že sú vaše zuby zdravé. Avšak, ak si vaše zuby vyžadujú špecifickú starostlivosť, napríklad v prípade mliečnych zubov alebo ak máte na zuboch strojček či protézu alebo parodontózu, potom je výber kefky obzvlášť dôležitý. Preto sa pri výbere zubnej kefky určite poraďte so stomatológom alebo dentálnou hygieničkou.

technika cistenia zubov

Správna technika čistenia zubov

Zdravé a pekné zuby si vyžadujú tiež správnu techniku čistenia zubov a dôkladnú starostlivosť. Správna technika čistenia je teda základ a platí pri nej, že kefku by ste mali držať ako pero a pri čistení ňou na zuby netlačiť. Kefku by ste si mali položiť z ½ na zub a z ½ na ďasno pod 45° uhlom a malými krúživými pohybmi sa pohybovať od predných zubov až po tie zadné. Prípadne môžete krúživé pohyby zameniť za ťahanie od ďasna smerom nahor alebo nadol. Tiež platí, že dôkladné čistenie ústnej dutiny si vyžaduje čas a používanie dentálnych pomôcok či už na zuby alebo jazyk.

Návšteva dentálnej hygieny

Starostlivosť o ústnu dutinu si okrem dôkladného čistenia vyžaduje aj pravidelnú návštevu dentálnej hygieny, a to aspoň 2x do roka. Na dentálnej hygiene vám okrem profesionálneho čistenia zubov poradia, ako sa o zuby ďalej starať a aké zubné kefky sú pre váš typ a stav zubov vhodné. Preto ak na dentálnu hygienu nechodíte, objednajte sa na ňu ešte dnes.