Trápi vás vypadávanie vlasov?

0
212
vypadavanie vlasov

Starostlivosť o vlasy môže byť niekedy veľmi ťažká. Kým niekto má prirodzene zdravé, husté a lesklé vlasy, iných trápia rôzne problémy. Jedným z najčastejších problémov nielen u žien, ale aj mužov, je vypadávanie vlasov. Trápi aj vás tento problém? Poďme sa spoločne pozrieť, ako ho riešiť.

Príčiny vypadávania vlasov

Poznáte to? Sú dni, kedy si ani nevšimnete,  že vôbec nejaký vlas vám vypadne a naopak sú dni, kedy sa pri pohľade na kefu zhrozíte. Priemerne má človek okolo 100 000 vlasov. Samozrejme, množstvo vlasov ovplyvňuje aj farba vlasov či dedičná predispozícia. Čo sa týka vypadávania vlasov, tak priemerne človeku vypadne 50 – 100 vlasov denne. Toto vypadávanie však zapríčiňuje aj klasické zaobchádzanie s vlasmi, ako česanie a podobne, čo je samozrejme zdravé a pri takomto množstve vlasov aj pomerne zanedbateľné. Avšak, v mnohých prípadoch sa môžete stretnúť aj s nadmerným vypadávaním vlasov. Medzi najčastejšie príčiny vypadávania vlasov môžeme zaradiť:

  • zlá životospráva a nesprávny životný štýl,
  • stres,
  • hormonálna nerovnováha,
  • tehotenstvo,
  • užívanie liekov,
  • ochorenia,
  • dedičnosť.

Ak vzniká vypadávanie vlasov práve z nejakého vyššie spomenutého dôvodu, tak v mnohých prípadoch je stále možné zmeniť to, a to zlepšením a doplnením vitamínov, odbúravaním stresu alebo vyradením nadbytočných liekov. V prípade dedičnosti, hormonálnej nerovnováhy alebo tehotenstva, to nejde zmeniť úplne.

vypadavanie vlasov

Sezónne vypadávanie vlasov

S týmto pojmom alebo fázou vypadávania vlasov ste sa už určite stretli. Vlasy najrýchlejšie rastú počas leta a najpomalšie v zime, no a vypadávanie vlasov sa najčastejšie vyskytuje počas jari a jesene. Takže, ak práve v tomto období spozorujete, že vám vlasy vypadávajú o čosi viac, je to prirodzené.

Alopécia

Alopécia predstavuje autoimunitné ochorenie, ktoré zapríčiňuje vypadávanie vlasov a chlpov. Existuje niekoľko druhov alopécie. Kým pri niektorých typoch ide o úplne vypadávanie vlasov, prípadne ochlpenie, niektoré môže byť len lokálne, a to na brade či akomkoľvek ľubovoľnom mieste. Príčiny vzniku alopécie môžu byť opäť rôzne. Či už ide o nesprávny životný štýl, stres alebo dedičnosť.

alopecia

Zabránenie vypadávaniu vlasov

Najskôr je potrebné zistiť, prečo vaše vlasy vôbec vypadávajú. Ak je tento problém spôsobený nadmerným mechanickým poškodením – fénovaním, farbením, žehlením či zlým zaobchádzaním, je potrebné to obmedziť. Ak tento problém vzniká kvôli nejakému zdravotnému problému či hormonálnym zmenám, je potrebné vyhľadať lekára, ktorý vám nastaví správnu liečbu. Avšak, čím môžete začať už dnes, je pravidelným dopĺňaním vitamínov a minerálov a používaním kvalitných vlasových produktov. Vaša starostlivosť o vlasy by mala zahŕňať najmä kvalitné šampóny bez obsahu sulfátov, parabénov a iných chemických zložení. Platí to aj pre kondicionéry, na ktoré zabúda mnoho ľudí. Okrem vypadávaniu vlasov sa tak zbavíte aj rozštiepených končekov, suchých vlasov či zabránite tvorbe mazu a lupinám. Počas leta tiež nezabúdajte na ochranu vlasov a pokožky hlavy pred spálením a pred dehydratáciou.

vypadavanie vlasov

Začnite správnou životosprávou

Vitamíny či minerály nemusíte dopĺňať len formou výživových doplnkov. Najväčšie zastúpenie tých správnych živín pre zdravé vlasy je obsiahnuté v zdravej strave. Pravidelnou konzumáciou červeného mäsa tak získate dostatočné množstvo železa, celozrnné potraviny obsahujú vitamín B, jahody sú zas skvelým zdrojom vitamínu C, čo potrebuje tvorbu kolagénu. Rovnako aj špenát, kel či brokolica obsahujú vitamín C a A. Konzumovať by ste mali tiež ryby, a to najmä z dôvodu príjmu omega-3 mastných kyselín a bielkovín. Nezabúdajte ani na kvalitné tuky a antioxidanty, ktoré sú ukryté v avokáde a na dostatočný denný príjem akéhokoľvek ovocia, zeleniny a pitného režimu.