TOP tipy dermatológov na zdravé opaľovanie

0
543
mlada zena tmavsej pleti na plazi v tureckom sede

Keďže Európania čelia neustále rastúcim teplotám počas leta (a to sa ešte ani zďaleka nekončí), dermatológovia zdôrazňujú význam ochrany pred slnkom. Prečo by sme teda mali byť opatrní? Ako správne zvoliť a aplikovať opaľovací krém s SPF? Tu je užitočných niekoľko tipov od dermatológov!

Prečo je ochrana pred slnkom dôležitá?

Podľa dermatológov neexistuje nič také ako zdravé opálenie. Opálenie je len viditeľným znakom toho, že naša pokožka bola poškodená UV žiarením a snaží sa brániť pred ďalším poškodením. Britská asociácia dermatológov (BAD) varuje, že toto poškodenie môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny kože.

Štatistiky melanómu v Európe

Štatistiky ukazujú, že v Európe sa v roku 2018 objavilo viac ako 140 000 nových prípadov melanómu kože. Podľa Medzinárodného observatória pre rakovinu, v štyroch z piatich prípadov, bolo toto ochorenie spôsobené rozsiahlym slnečným žiarením.

mlada zena tmavsej pokozky na plazi

Voľba opaľovacieho krému

Vo všeobecnosti by ste mali hľadať opaľovací krém s čo najvyšším ochranným faktorom. Úplným základom je však aspoň krém s SPF 30. Zároveň by mal byť tiež širokospektrálny, čiže mal by chrániť pokožku pred ultrafialovým A (UVA) a ultrafialovým B (UVB) žiarením.

Čo znamená označenie SPF? Obšírnejšie sme o ňom písali na našom blogu. Long story short, ide o skratku pre faktor ochrany pred slnkom a naznačuje, ako dobre vás chráni opaľovací krém pred spálením.

Jeho konzistencia, teda či pôjde o gél, pleťové mlieko alebo krém, je osobnou preferenciou. Gély sú lepšie pre športovcov a ľudí s mastnou pleťou, zatiaľ čo krémy sú lepšie pre tých, ktorí majú suchú pokožku.

mlada zena so satkou na hlave ako ochranou pred slnecnymi lucmi

Aplikácia opaľovacieho krému

O tejto problematike sme už taktiež na našom blogu písali. Prečítať si ho môžete tu. Pravidlo číslo jeden však je, že opaľovací krém by sa mal aplikovať veľkoryso, teda v pomerne hrubej vrstve. BAD uvádza, že väčšina ľudí používa menej ako polovicu množstva krému potrebného na zabezpečenie úrovne ochrany uvedenej na obale.

Vedeli ste, že oblasti, ako chrbát, krk a uši ľudia často vynechávajú? Pri aplikácii opaľovacieho krému by ste tak mali byť maximálne dôkladní. Požadované množstvo krému aj frekvencia natierania sa môžu líšiť v závislosti od typu pokožky. Pozor aj na ďalšiu vec! Až 85 % produktu je možné odstrániť uterákom pri sušení, takže by ste krém mali znovu použiť po plávaní, potení alebo inej intenzívnej činnosti.

Len opaľovací krém nestačí

Ešte dôležitejšie ako opaľovací krém je rozumné opaľovanie. To znamená, mali by ste sa vyhnúť poludňajšiemu slnku. Ak je to možné, zostaňte v tieni, noste klobúk, ochranné oblečenie proti slnku, slnečné okuliarenatierajte sa pravidelne!