Tipy, ako predchádzať pigmentovým škvrnám

0
833

Keď hovoríme o pigmentových škvrnách, či hyperpigmentácii, myslíme tým nahromadenie pigmentu na koži, presnejšie melanínu. Dochádza k tomu pri vystavovaní sa slnečnému žiareniu na miestach, ktoré nie sú ničím chránené. Preto sa najčastejšie vyskytujú na tvári, na rukách, na chrbte a v oblasti dekoltu. Slnečné žiarenie však nie je jedinou príčinou vzniku pigmentových škvŕn, tie môžu vzniknúť aj kvôli hormonálnym poruchám, vyššiemu veku, ale aj stratou pigmentu. Je však niekoľko možností, ako sa dá pigmentovým škvrnám predchádzať.

Staré známe SPF

Najlepšou prevenciou, ktorá každému napadne hneď ako prvá, je rozhodne používanie krému s SPF. Nakoľko hlavnou príčinou vzniku pigmentových škvŕn je vo väčšine prípadov slnečné žiarenie, ochrana pred ním je viac ako potrebná. Pokiaľ máte dokonca dedičnú predispozíciu, mali by ste sa chrániť ešte intenzívnejšie. Vyberte si krém s minimálne  15 SPF ochranou a používajte ho na dennej báze, aj v chladnejších mesiacoch. Pokiaľ ste vonku a vystavujete sa priamemu slnečnému žiareniu, použite aj vyšší faktor a krém si nanášajte niekoľko krát počas dňa. Ochránite tak svoju pokožku pred škodlivým UV žiarením.

viber image 2021 09 07 14 04 55 801 - Tipy, ako predchádzať pigmentovým škvrnám

Vyhnite sa priamemu slnku a nezabudnite na pokrývku hlavy

Aj keď sa natriete krémom s vysokým SPF, počas obeda by ste sa nemali vystavovať na slnku vôbec. V tomto čase je slnko najsilnejšie a dokáže poriadne uškodiť vašej pleti. Strávte obed niekde v tieni, pod slnečníkom, a keď aj ste na slnku, majte na hlave nejakú pokrývku.

Spýtajte sa na radu odborníka

Dbajte na kvalitnú kozmetiku

Stav vašej pleti sa vo veľkej miere odvíja aj od kozmetiky, ktorú používate. Dehydrovaná, poškodená či pleť s hyperpigmentáciou môže byť aj dôsledkom používania zlej kozmetiky alebo nesprávneho používania. Ak chcete, aby vaša pokožka vyzerala mlado, sviežo a bola čistá, vyberte si kozmetiku, ktorá vám vašu pleť dôkladne prečistí, dodá jej minerály, antioxidanty a potrebnú hydratáciu.

viber image 2021 09 07 14 02 27 419 - Tipy, ako predchádzať pigmentovým škvrnám

Nechytajte si tvár

Na našich rukách máme najviac nečistôt a baktérií, preto by ste si ich nemali zanášať na vašu tvár. Napríklad pokiaľ máte štípanec od komára, skúste sa vyhnúť jeho škrabaniu. To isté platí aj pri vyrážkach, tie si rozhodne nevytláčajte. Aj keď si idete čistiť tvár, umyte si predtým ruky.

Čo robiť, keď už mám pigmentové škvrny?

Čo s pigmentovými škvrnami, ktoré už existujú? Samozrejme, pokračujte aj naďalej v prevencii. Určite však existuje niekoľko produktov či kvalitných a efektívnych krémov na odstránenie pigmentácie.