Strašiak menom lupiny

0
1138

Lupiny trápia viac ako polovicu populácie na celom svete. Ide o chronické ochorenie vlasovej pokožky, kedy sa odlupuje koža z pokožky na hlave. Lupiny síce nie sú zdravotne závažné, ale ide o veľmi nepríjemný problém, ktorý býva ťažko liečiteľný.

Aké sú príznaky lupín?

Či trpíte lupinami viete zistiť jednoducho. Najčastejšími príznakmi sú: biele „vločky“ ktoré padajú na váš chrbát, šupinovitá pokožka na hlave a svrbenie. Lupiny sa zhoršujú najmä počas zimy a jesene, kedy vnútorné kúrenie prispieva k suchšej pokožke.

Mám navštíviť lekára?

Ľudia ktorých trápia lupiny by mali navštíviť lekára alebo dermatológa v prípade, že sa stále škriabu po hlave a ich pokožka je opuchnutá či červená. Lekár vám prezrie pokožku a určí diagnózu. Môže ísť aj o seboroickú dermatitídu, čo je stav veľmi podobný lupinám.

Is Dandruff Contagious 300x200 - Strašiak menom lupiny

Prečo mám lupiny? Najčastejšie príčiny:

Kontaktná dermatitída: ide o citlivosť na niektoré zložky vo výrobkoch na vlasy, ktoré používate. Podráždiť pokožku vám môže veľa stylingových produktov, či príliš frekventované šampónovanie.

Suchá pokožka: je to najčastejšia príčina lupín. Lupiny spôsobené suchou pokožkou sú veľmi malé a nie moc mastné.

Nedostatočné umývanie: ak si hlavu umývate nepravidelne, kožné bunky sa na hlave zhromažďujú a vznikajú lupiny.

Seboroická dermatitída: veľmi častá príčina lupín, kedy je vaša pokožka mastná, podráždená a červená pokrytá žltými alebo bielymi šupinkami. Negatívne to ovplyvňuje nie len pokožku na hlave, ale aj na iných miestach ako uši, podpazušie, obočie či strany nosa.

Ďalšie ochorenia kože: aj v dôsledku ochorení ako ekzém či psoriáza vznikajú lupiny.

Lupinami môže trpieť naozaj každý, no existujú určité faktory, ktoré môžu vyvolať rýchlejší vznik. Medzi tie najrizikovejšie patria:

Nesprávna strava: ak vaša strava neobsahuje dostatočné množstvo vitamínu B, zinku či určité druhy tukov, pravdepodobnosť výskytu lupín je u vás vyššia.

Vek: lupiny sú pre niektorých celoživotným problémom, no väčšinou trápia ľudí rannej dospelosti až po ľudí stredného veku.

Mužské pohlavie: vedci už dávnejšie zistili, že tvorbu lupín podporujú aj určité mužské hormóny.

Choroby: aj niektoré choroby môžu posilňovať tvorbu lupín. Na výskyt lupín sú náchylnejší napríklad ľudia trpiaci neurologickými ochoreniami, napríklad Parkinsonovou chorobou. Lupiny postihujú aj ľudí s HIV infekciou a ľudí, ktorí prekonali srdcový infarkt.