Ranná skincare: Čo v nej nesmie chýbať?

0
288
ranna ruina skincare

Skincare na nás číha doslova na každom rohu. Doma i v obchode sme neustále bombardovaní reklamou na také alebo onaké kozmetické produkty, no a v súčasnosti nám i mnohé z nich propaguje množstvo influencerov prostredníctvom sociálnych sietí. Samozrejme, že je vynikajúce mať prehľad o jednotlivých produktoch. V akom poradí ich však používať tak, aby sme nedegradovali ich kvalitu a pôsobili blahodarne pre našu pokožku? Ako by mala vyzerať naša ranná skincare rutina?

Nechce sa vám čítať, prečo sú tieto produkty vynikajúce pre vašu pleť? V závere článku máte iba zoznam produktov v poradí, v akom by ste ich mali používať 🙂

Každá pleť je jedinečná

V prvom rade by ste mali neustále myslieť na to, že každá pleť je jedinečná a špecifická je aj jej tolerancia na rôzne produkty. Preto by ste mali neustále sledovať vašu pleť a nájsť si také produkty a rutinu, ktorá bude vhodná predovšetkým pre vašu pleť. Neexistuje všeobecný produkt, ktorý bude vhodný pre každého. Niektoré produkty môžu „sadnúť“ vašej kamarátke alebo beauty blogerke na instagrame. Avšak, nemusia byť prospešné pre vašu pleť.

Pri každej starostlivosti o pleť v zásade postupujeme od produktov z najvodnatejšou konzistenciou po najtuhšie alebo olejové produkty! Ak by ste chceli nejaké zovšeobecňujúce pravidlo, tak základ rannej skincare tvorí:

  1. Čistenie pleti
  2. Hydratácia
  3. SPF

Čistenie

Vo všeobecnosti platí, že by ste si každé ráno mali umyť tvár čistou vlažnou vodou. Mnoho dermatológov odporúča práve vlažnú vodu, pretože príliš studená alebo horúca voda môžu len zbytočne narušiť rovnováhu našej pleti. Čistá voda však nemôže zmyť mastný film, ktorý sa na vašej pleti vytvorí počas noci. Ak sa teda počas noci na tvári potíte, rozhodne by ste do vašej rannej rutiny mali zaradiť aj jemné čistenie pomocou čistiaceho mlieka, emulzie alebo gélu.

mlada zena s maskou s cierneho uhlia

Hydratácia

Po vyčistení pleti nasleduje jej hydratácia. Práve hydratácia je základom akejkoľvek skincare – rannej, večernej, výnimočnej, celebritnej… Pravdepodobne najväčším mýtom o skincare je, že mastná pleť si nevyžaduje hydratáciu. Pravdou je že práve hydratácia, či je vonkajšia (skincare) alebo vnútorná (pitný režim), je základom zdravej a harmonickej pleti.

Ale teraz späť k hydratácii. Keďže sme si povedali, že pri každej skincare postupujeme od produktov s najjemnejšou konzistenciou, nasledujúcim krokom je tonizácia pleti. Tu máme samozrejme na výber z niekoľkých produktov – jemnú hydratačnú hmlu, esenciu alebo toner. Úplne základnou a najprírodnejšou verziou je nechať pleť trochu navlhčenú vodou a počkať. Kým vyschne.

Kyseliny a séra

Ďalším krokom hydratácie sú kyseliny a séra. Absolútnym must have produktom je kyselina hyalurónová. Ideálne je nanášať ju na mierne navlhčenú pleť, aby bola schopná naviazať sa. Po tomto kroku smelo pokračujte ďalej. Ak by ste totiž nechali túto kyselinu pôsobiť dlhšie a nič na ňu nenavrstvili, mohla by vašu pleť ešte viac vysušiť.

Ako ponúknuť našej pleti ešte viac výživy? Ideálne antioxidantmi, ktoré majú pre našu pleť množstvo blahodarných účinkov. Zbavia našu pleť stresu, zmierňujú jazvy po akné, zlepšujú produkciu kolegénu, teda pôsobia ako prevencia proti vráskam a zanechajú vašu pleť sviežu, krásnu a zdravú.

mlada zena sa natiera opalovacim kremom SPF

Medzi TOPky patria vitamín A, B3, C a E, kyselina ferulová, resveratrol koenzým Q10 a podobne. Pri týchto produktoch si dajte najväčší pozor na balenie. Malo by byť vždy v nepriehľadnom, ideálne tmavom, vzduchotesnom obale, aby sa neznehodnotili. Pri používaní vitamínu C ráno si tvár nezabudnite chrániť SPF, teda opaľovacím krémom, aby ste sa vyhli nepríjemných fľakom a pigmentovým škvrnám!

Spýtajte sa na radu odborníka

Hydratačný krém

Po všetkých tekutých zložkách konečne nasleduje aj klasický hydratačný krém. Ten môže mať opäť niekoľko pre pleť skvelých ingrediencií, ako skvalán, bakuchiol, glycerín, ceramidy, kyselinu hyalurónovú a podobne.

SPF

Posledným krokom dokonalej rannej rutiny je, ako inak, SPF. Áno, KAŽDEJ (!) rannej rutiny, aj keď je vonku zamračené, prší alebo sneží. Agresívne UV lúče prenikajú aj cez mraky a môžu spôsobiť predčasné starnutie pleti, vrásky alebo opäť neestetické pigmentové škvrny.

Rekapitulácia

V akom poradí teda postupovať pri vašej rannej rutine starostlivosti o pleť?

  1. Čistá voda
  2. Cleanser (voliteľné podľa typu pleti)
  3. Termálna voda/toner
  4. Kyselina hyalurónová
  5. Vitamíny a séra (A, B3, C, E, resveratrol, kyselina ferulová, koenzým q10)
  6. Hydratačný krém
  7. SPF, SPF, SPF (!)