Pigmentové škvrny: Prevencia je lepšia ako liečba!

0
1067

Hnedé škvrny, známe tiež ako „slnečné“ alebo „starecké“ škvrny, sa zväčša objavujú okolo 35. roku života. Niekedy sa však môžu objaviť aj pred samotnými vráskami, teda aj u mladších ľudí. Najčastejšie sa prejavia ako hnedé pigmentové škvrny viditeľné na tvári, hrudi, pažiach a rukách. No a mnohí z nás sa ich chcú zbaviť najmä z estetických dôvodov. Ako postupovať pri prevencii vzniku pigmentových škvŕn? A ako zabrániť ich vzniku a efektívne ich ošetriť?

Prevencia je lepšia ako liečba!

Ak prevenciu či ošetrenie pigmentových škvŕn niekoľko rokov odkladáte, po ich vzniku je už ťažké niektoré škvrny odstrániť. Ošetrenie dusíkom alebo chemické peelingy síce vedú k naozaj viditeľným výsledkom, no na druhej strane oslabujú epidermu. Najnovšie štúdie však dokazujú, že existuje aj veľa prírodných receptov, ktoré ich zmierňujú alebo dokonca úplne zabránia vzniku pigmentových škvŕn. Tu je niekoľko tipov, ako obmedziť ich predčasný vzhľad.

SPF, SPF, … (viete, čo nasleduje)

Každý deň, kedy sa chystáte mimo domu, by ste si na tvár mali aplikovať vysokú ochranu proti slnku, teda SFP 50+ s ochranou proti UVA aj UVB žiareniu. A to, aj za oblačného počasia! Navyše, v prípade, že ste na dovolenke alebo sa opaľujete, krém s ochranným faktorom by ste mali obnoviť každé 2 hodiny. Toto je najúčinnejšie gesto, ktoré jednoducho zabraňuje tvorbe pigmentových škvŕn.

Dvojitá ochrana

My vám taktiež odporúčame, nosiť čiapku alebo klobúk a slnečné okuliare. Od začiatku jari až do jesene. Okrem ochrany pred škodlivými UV lúčmi, budete aj štýloví! No a ak je to možné, obmedzte váš čas strávený na slnku a nevystavujte sa slnečnému žiareniu počas najintenzívnejších hodín.

zenska plet s pigmentovymi skvrnami

Ekzémy a psoriáza

U ľudí s ekzémom alebo psoriázou nezabudnite pravidelne zvlhčovať a vyživovať pokožku, aby ste predišli jej zbytočnému podráždeniu. takúto pleť je dôležité antioxidantmiregeneračnými látkami. Tie totiž efektívne bojujú proti hyperpigmentácii pokožky a upokojujú podráždenú pokožku.

Pánska pokožka

Ako však predísť problémom s inkarnáciou vlasov, ktoré následne spôsobujú vyrážky? V prípade mužov sú odporúčania jasné – holiť sa každé 2 až 3 dni. Pokožku následne upokojiť balzamom alebo organickým olejom po holení s regeneračnými a upokojujúcimi vlastnosťami.

Ako si s nimi poradiť?

Aj keď už pigmentové škvrny vzniknú, je možné ich prirodzene zosvetliť, resp. zjednotiť pleť. A verte či nie, dá sa to aj bez použitia agresívnych krémov alebo depigmentačných ošetrení. Dlhodobé používanie bieliacich produktov, ako je kortizón alebo hydrochinón, ktoré sa používajú na trvalé zosvetlenie pokožky, v dlhodobom horizonte skutočne spôsobuje ťažko liečiteľné poškodenia pokožky. Namiesto týchto škodlivých procedúr by ste sa mali zamerať na zjednotenie pleti pomocou depigmentačného krému založeného na prírodnej báze.