Pigmentové škvrny a tehotenstvo: Čo potrebujete vedieť! 

0
892
krasna mlada tehotna zena na posteli

Ste tehotná? Každý deň zisťujete, čo môžete robiť, jesť alebo akú kozmetiku používať? Informácií je v dnešnej dobe na internete neúrekom. Od overených štúdií, cez amatérske články a blogy, až po nespoľahlivé hoaxy. Nečudo, že nejedna budúca mamička má potom v týchto otázkach úplný chaos. Akú kozmetiku teda používať? Akým látkach sa vyhýbať? A ako na pigmentové škvrny v tehotenstve?

Čo hovoria výskumy

Pravda je taká, že na tehotných ženách sa nikto neodvážil spraviť nejaký solídny výskum toho, čo je a čo nie je bezpečné. A ktorá budúca mamička by sa aj na to dala, však? Keďže ani odborníci nemajú absolútne poznanie, pre istotu odporúčajú vyhýbať sa niektorým látkam v kozmetických produktoch. Pozrime sa teda na to, čo je bezpečné a ktorým látkam sa radšej vyhnúť.

Bezpečná kozmetika

Ktoré kozmetické produkty sú teda v tehotenstve bezpečné? Všeobecne platí, že produkty týkajúce sa hygieny a starostlivosti o pleť, môžete používať. Máme tým na mysli rôzne čistiace produkty, tonery, balzamy na pery, hydratačné krémy, očné krémy a podobe. Pozor však na produkty, v ktorých sa kombinuje bežná kozmetika s aktívnymi látkami alebo na lekárom predpísané produkty.

depigmentacny krem na skvrny

Čomu sa vyhnúť?

Samozrejme, že my ženy zvykneme používať aj silnejšie kozmetické produkty ako bežné hydratačné krémy. Profesionálne procedúry s množstvom vynikajúcich aktívnych látok sa pomaly, ale isto presúvajú do bežnej starostlivosti o našu pleť v pohodlí domova. V tehotenstve by ste tak mali vyhnúť niekoľkým ingredienciám a pokiaľ je to možné nahradiť ich prírodnými ekvivalentmi:

  • Vitamín A – táto anti-ageingová ingrediencia je v tehotenstve príliš silná a rozhodne sa neodporúča. Preto by ste mali nahradiť prírodnou formou retinolu v podobe šípkového oleja alebo bakuchiolu.
  • Benzoylperoxid – aj keď je táto aktívna látka účinná v boji proti akné, v prípade tehotenstva by mali ste ju odkonzultovať s vaším lekárom. V malých koncentráciách (5 % a menej) by sa mohol používať aj počas tehotenstva.
  • Hydrochinón – účinná látka, ktorá slúži na vybielenie, resp. rozjasnenie kože, najmä v prípade, že vám počas tehotenstva pribudnú hyperpigmentácie. Prírodnou náhradou tejto látky môže byť depigmentačný krém Lipogel K5, ktorý nielenže rýchlo a účinne zjemní pigmentové škvrny a jazvy po akné a striach, ale aj rozžiari vašu pleť.
  • Kyselina salicylová – tento vynikajúci exfoliant sa v tehotenstve rozhodne neodporúča.
Spýtajte sa na radu odborníka