Nezabudnite na prejav sebalásky. Dnes je Deň sv. Valentína

S podobným označením

Recept na domáci chlieb z droždia s chrumkavou kôrkou

Zvyšujúca sa cena potravín mnohých ľudí núti siahať aj po iných alternatívach a kupovať potraviny, ktoré sú lacnejšie. Aj chlieb a pečivo za posledné mesiace výrazne...

MOVEMBER: Prevencia pred vznikom rakoviny prostaty je dôležitá

Vedeli ste, že až v 90-tich percentách je možné predísť ochoreniu rakoviny prostaty? Dôležitá je však včasná diagnostika a návšteva urológa. Pravidelné preventívne prehliadky dokážu toto...

Tipy, ako podporiť a zlepšiť svoje duševné zdravie

Bez duševného zdravia niet zdravého človeka. Aby sme vám pomohli zvládať každodenný stres a zlepšiť celkovo vaše duševné zdravie, rozhodli sme sa spísať pre...

10 príznakov, ktoré signalizujú nedostatok horčíka

Horčík je jeden z najdôležitejších minerálov v ľudskom tele. Nachádza sa totižto v každej bunke ľudského tela a zúčastňuje sa na životne dôležitých prenosoch a činnostiach. Spoznajte 10 identifikátorov...

Patríte do skupiny nezadaných a premýšľate nad tým, ako osláviť Deň svätého Valentína? Oslávte ho sami so sebou a urobte pre seba to, čo by ste najradšej urobili pre najmilovanejšieho človeka. Pretože vy by ste mali byť pre seba tým najmilovanejším človekom na svete.

Láska

Čo je to láska a akú má definíciu toto slovo? Láska má viacero významov a môže predstavovať nejaký emocionálny pocit alebo pocit náklonnosti k nejakej osobe. Ide o lásku medzi ľuďmi, ktorá sa často prejavuje náklonnosťou či uspokojovaním emocionálnych potrieb. Ide tiež o záväzok alebo o príbuzenstvo, v ktorom starostlivosť hrá dôležitú úlohu. Láska sa tiež môže prejavovať vášňou alebo fyzickou intimitou. Avšak existuje viacero podôb lásky, ktoré sa môžu viazať aj na citový vzťah k určitej veci, myšlienke. Každá kultúra vníma lásku individuálne a môže sa líšiť. Z psychologického hľadiska však láska patrí medzi primárne ľudské potreby a ak človek nedostatočne prejavuje lásku sám sebe, potom ju nemôže prejavovať ani iným ľuďom.

happy couple posing with paper heart - Nezabudnite na prejav sebalásky. Dnes je Deň sv. Valentína

Láska má veľa podôb

Existuje viacero druhov a podôb lásky. Už starovekí Gréci charakterizovali  tieto podoby lásky, ktoré sú však nevyhnutné pre zdravý život. Všetky tieto podoby  sa navzájom líšia od subjektu, ku ktorému láska prejavujeme a od samotných prejavov.

  • Eros predstavuje sexuálnu, vášnivú a romantickú lásku. Je odvodená od slova „erotas“, ktoré znamená „intímna láska“. Jedným z gréckych mýtov je, že táto láska je spôsobená zasiahnutím Amorového šípu.
  • Philia predstavuje naopak priateľskú lásku medzi dvomi rovnými a nezaujatými ľuďmi, kamarátmi, prípadne súrodencami. Táto láska je predovšetkým založená na silnom vzťahu, dôvere, lojalite,  spoľahlivosti, ale aj na dobrote, vzájomnom prospechu a príjemnom pocite. Avšak spojenie týchto dvoch lások môže vyústiť do pevného dlhotrvajúceho vzťahu medzi dvomi zamilovanými.
  • Storge v preklade znamená „láska alebo náklonnosť“, a preto ide o typ lásky, ktorý vzniká medzi rodičmi a deťmi. Ide o bežnú prirodzenú empatiu, akú pociťujú rodičia ku svojim deťom a o bezpodmienečnú lásku. V prípade, že rodič pociťuje túto lásku vo väčšom rozsahu, je schopný svojim deťom odpustiť čokoľvek a obetovať sa pre nich vo všetkom bez toho, aby očakával, že sa mu to vráti. V mnohých prípadoch práve táto láska formuje deti a ovplyvňuje ich správanie voči iným ľuďom.
  • Agápe patrí medzi najvyššie úrovne lásky, ktoré vôbec človek môže ponúknuť. Je to láska, ktorá je bez akýchkoľvek očakávaní a bez toho, že sa vám vráti späť. Ide o lásku pre dobro ľudstva, vďaka ktorej môžete zlepšiť život iných. Agápe však nie je o fyzickom akte, ide len o pocit.
  • Ludus predstavuje detskú, flirtujúcu lásku, ktorá sa objavuje predovšetkým na začiatku vzťahu. Tento typ lásky sa prejavuje najmä časom stráveným spolu plným smiechu a zábavy. Problém však nastáva, ak si jeden z páru pomýli Ludus a Eros.
  • Pragma sa od Ludus líši tým, že ide o lásku, ktorá sa formuje a dozrieva mnoho rokov. Ide o večnú lásku, pri ktorej sa pár rozhodne vynaložiť rovnaké úsilie na ich vzťah. Na dosiahnutie takéhoto vzťahu a Pragmy je dôležité odhodlanie, nastavenie spoločných cieľov a neustále posilňovanie vzťahu.
  • Mánia sa prejavuje najmä obsedantnou láskou, ktorá často vedie k majetníctvu a k prehnanej žiarlivosti. Táto láska sa väčšinou objavuje u tých párov, kde nie je dostatočná dôvera, prípadne nerovnováha lásky.
  • Philautia je zdravá forma lásky, ktorá predstavuje lásku k sebe samému. Jej základom je sebaúcta, sebapoznanie či sebadôvera a určenie si vlastných hodnôt. Okrem toho  ide o lásku, ktorá formuje naše myslenie a konanie a ktorá následne odráža vzťah k druhým ľuďom. Nezdravou formou tejto lásky však môže byť aj narcizmus a arogancia, ktorá sa odzrkadľuje najmä po moci, sláve a peniazoch.

Prejav sebalásky nie je sebectvo

Stretli ste už niekedy človeka, ktorý mal vo svojom živote všetko vysporiadané, bol šťastný aj napriek tomu, že nemal vedľa seba svoju polovičku? Takýto človek je vyrovnaný sám so sebou a vie, že je lepšie byť šťastný sám ako nešťastný vo vzťahu. Možno to znie ako klišé, ale je to tak. Človek, ktorý je sám so sebou spokojný, koná tak, aby sa cítil najlepšie nielen vo svojom tele, ale aj vo svojej mysli. Spoznáva nové miesta, obklopuje sa ľuďmi, ktorých má rád, vykonáva prácu, ktorá ho baví a žije svoj zdravý a spokojný život. Spokojný človek sa tiež vie správne ohodnotiť, pochváliť, nie je arogantný a namyslený, je do seba tak správne zamilovaný. To je hlavný rozdiel medzi sebaláskou a narcizmom. Pri sebaláske je tiež dôležité sebapoznanie a sebaprijatie. Teda je dôležité poznať sám seba a prijať sa aj so všetkými vašimi negatívami aj pozitívami.

sebalaska

Ako súvisí sebaláska s láskou k druhým?

Ako sme už povedali, do veľkej miery výchova a láska od rodičov ovplyvňuje aj sebalásku a lásku či chovanie k druhým ľuďom. Ak to nemáte v sebe usporiadané alebo vám v detstve nevenovali rodičia toľko času a neprejavovali vám dostatok lásky, môže to byť zakorenené vo vás aj v súčasnosti. Okrem toho, ak nie ste so sebou spokojný, nikdy nebudete očakávať, že váš priateľ alebo priateľka bude s vami spokojná. Tento stav súvisí aj s nedôverou a žiarlivosťou.

Ako osláviť Deň sv. Valentína?

Ak už nemáte vedľa seba svoju polovičku, užiť si Deň sv. Valentína môžete aj osamote. Zoberte sa na rande, na miesto, ktoré máte najradšej, na kávu alebo dobré jedlo, urobte to, čo už dlho chcete. Vyskúšajte nové veci, navštívte nové miesta a venujte čas sám sebe. Dlho sa odhodlávate, že začnete cvičiť? Dnes je ten deň. Vaši priatelia nemajú čas ísť s vami do kina? Choďte sami a oslávte deň zamilovaných a deň lásky ako chcete vy.

sebalaska

Láska ako prejav zdravia

Láska k sebe a druhým môže byť aj formou zdravia. Slovenský Červený kríž už 27 rokov pravidelne pripravuje celoslovenské kampane k bezpríspevkovému darcovstvu krvi s názvom Valentínska kvapka krvi. Ako hovorí generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža Zuzana Rosiarová:

„Dostatočné zásoby krvi sú potrebné počas celého roka. Pomocou našich cielených kampaní však nabádame ľudí na chvíľu sa zastaviť a uvedomiť si, čo je dôležité. Závisíme jeden od druhého. Dôkazom toho je aj možnosť darovať krv neznámemu človeku, ktorý má vďaka nám šancu na život či zlepšenie zdravia.“

Preto ak chcete aj v tento valentínsky deň nezištne pomôcť druhým ľuďom, môžete darovať svoju krv v odberových centrách Národnej transfúznej služby a na hematologicko-tranfúziologických oddeleniach v nemocniciach na Slovensku. Viac informácií sa dozviete na stránke Slovenského Červeného kríža.

Odporúčame

Viete, na čo je kolagén? Účinky sa prejavia viac ako len na vašej kráse

Kolagénové doplnky výživy slávia dlhodobo úspechy u žien, ktoré si od nich sľubujú krajšiu pleť, menej vrások, silnejšie vlasy a nechty. Ale kvalitný kolagén...

Boyfriend nohavice – aké topánky k nim nosiť?

Boyfriend nohavice sú už niekoľko sezón veľmi obľúbené. Niet divu, veď ich univerzálny strih vyzerá dobre takmer na každom type postavy. Zároveň sú tieto...

Pedikúra a starostlivosť o chodidlá počas leta

Sezóna sandálov a odhalených nôh je v plnom prúde, a to znamená len jedno. Je čas venovať väčšiu pozornosť svojim chodidlám. Mať krásne a...

Tipy, vďaka ktorým budú vaše mihalnice dlhé a husté

Skúšali ste už rôzne spôsoby, aby ste mali prirodzene dlhé a husté mihalnice? Rast mihalníc môžete podporiť rôznymi spôsobmi, technikami, ale aj rôznymi kozmetickými prípravkami....

Ako hydratovať telo zvonku a zvnútra?

Hydratácia predstavuje základ k zdravému a krásnemu telu. Jej nedostatok nám okrem zdravotných komplikácií spôsobuje aj ujmy na našej vonkajšej kráse. Odráža sa na...

Odporúčané články