Pravda o soláriách. Do akej miery nám škodia?

0
788
mlada zena v solariu v bielych plavkach

Letná sezóna je už pomaly na konci a vy ste stále nedosiahli také hnedé opálenie, ako ste chceli? A preto rozmýšľate nad tým, že by ste zašli do solária tento proces dokončiť? V dnešnom článku vám prinášame pár tipov, kedy je solárium prospešné a kedy by ste sa mu mali vyhýbať.

Slnko vs. solárium

Kým slnko prepúšťa do našej pokožky UV-A aj UV-B žiarenie, solárium zväčša funguje na princípe UV-A žiarenia. Môžeme preto povedať, že kvôli tomu by sme solária navštevovať mohli a mali. UV-B prechádza do pokožky a rozkladá bunky, ktoré sú pre naše telo veľmi dôležité. Napriek tomu, by sme mali radšej pobudnúť istý čas na slnku, ktoré je prírodné, než sa vystavovať umelým žiareniam. Ďalšou výhodou, okrem toho, že sa za slnko neplatí je, že vďaka nemu získavame vitamín D.

opalovanie na slnku

Čas strávený v soláriu

Väčšina ľudí chodí do solárií najmä pred letom, aby mali určitý hnedý základ a aby sa potom na slnku nespálili. Samozrejme tento základ sa dá získať aj bez solárií. Pokojne stačí, ak sa ešte pred samotnými tropickými horúčavami vystavíte na pár minút priamemu slnečnému žiareniu. Avšak ani to netreba preháňať, rovnako ako pobyt v soláriách. Najskôr je potrebné si zistiť, aký typ pokožky máte a tomu aj prispôsobiť čas na slnku.

čas, budík,

Nedovoľte, aby sa vaše telo spálilo

Jedným z mýtov, ktoré o soláriách kolujú je, že sa tam človek nedokáže spáliť. Tomu tvrdeniu však netreba veriť. Rovnako ako sa človek dokáže spáliť na slnku, dokáže sa spáliť aj v soláriu. Preto, ako sme už spomenuli vyššie, je dôležité si zistiť aký typ pokožky máte. V prípade, že máte typ pokožky I. a II., čiže tie najsvetlejšie, mali by ste sa soláriám vyhýbať úplne. Ďalším dôležitým bodom je prispôsobiť čas v soláriu. Ak chcete mať výraznejšie opálenie, neznamená to, ísť do solária na 20 minút jednorazovo. Je lepšie ísť na kratší čas a viackrát, hoci tento počet by nemal prekročiť číslo 10. Ďalším dôležitým faktom je, nenavštevovať naraz solárium a vystavovať sa slnku v rovnaký deň.

spalena pokozka,

Pre koho by malo byť solárium tabu?

Ide o ľudí, ktorí majú určité ochorenie kože. Ak máte väčší výskyt pigmentových škvŕn, prípadne nadmerné množstvo znamienok, mali by ste sa soláriám vyhýbať. Rovnako, ak trpíte albinizmom alebo máte veľmi svetlý typ pokožky, tiež by ste si mali rozmyslieť či do solária pôjdete. Tiež platí, že ak máte predispozíciu alebo niekto z vašej rodiny mal rakovinu kože, mali by ste si to veľmi rozmyslieť. Zákaz do solárií by mali mať aj ľudia mladší ako 18 rokov, pretože tým sa ešte povrch pokožky mení a vytvára. Avšak podľa výskumov, do solárií by nemali chodiť ľudia mladší ako 35 rokov, pretože prostredníctvom solárií sa nám v pokožke vytvára melanóm a vďaka jeho nadmernému množstvu môže človek mať rakovinu kože. A samozrejme, ak beriete antibiotika, rovnako by ste solárium navštevovať nemali, ale toto pravidlo platí aj na pobyt na slnku.

Spýtajte sa na radu odborníka

opalovanie sa v solariach

Prečo nie sú zakázané?

V posledných rokoch sa o tom už veľa diskutuje, prečo keď sú solária také škodlivé, nie sú zakázané. Solária patria do jednej skupiny spolu s alkoholom a cigaretami, ktoré tiež nie je prospešné pre zdravie človeka, no napriek tomu je stále tu. Avšak Svetová zdravotnícka organizácia sa už aj na toto pozrela a všetky solária musia spĺňať určité pravidlá, aby boli vôbec otvorené. Na druhej strane hoci sú pre niekoho solária škodlivé, niekomu môžu aj pomôcť. Niektorí kožní doktori práve odporúčajú solária, ale to záleží od štádia ochorenia vašej pokožky a tiež od toho, čo s ňou máte.

opalovanie v solariach

Napriek tomu, že chcete mať peknú čokoládovú pokožku, je potrebné zvážiť či vám to stojí za to. Každý človek má iný pigment a nie každý sa rovnako rýchlo opáli a nadobudne rovnaký odtieň. Ale to vôbec nevadí. Najskôr by sme na svoju pokožku mali dávať pozor, používať kozmetiku s ochrannými faktormi vhodnú pre náš typ pokožky, a to nielen počas leta, ale počas celého roka, a to hlavne preto, pretože koža je najväčší ľudský orgán.