Dajte zbohom pehám

0
1291

Ľudia s pehami sa delia na dva tábory. Na tých, pre ktorých sú pehy psychickým problémom a na tých, ktorí sa cítia vďaka ním výnimočne.

Z pohľadu medicíny sú pehy genetickou poruchou. Postihujú predovšetkým ľudí so svetlou pokožkou, svetlými očami a s ryšavými vlasmi. Pehy sú nerovnomerne ohraničené fľaky vytvorené zhlukom pigmentu – melanínu. Je to neškodný pigment a na rozdiel od znamienok, nemôže vytvoriť zdravotné riziká.

Dajú sa odstrániť?

Najpriateľskejšou metódou je mikrodermabrázia, čo je vlastne mechanický píling. Pri tejto metóde sa obrusuje vrchná pokožka a dochádza k blednutiu pieh. Ide o najjednoduchšiu, no zároveň aj najmenej účinnú metódu. Aby bol jej účinok uspokojujúci, je nutné použiť ju viackrát po sebe. Naskytuje sa tu aj riziko menšieho poškodenia pokožky, kvôli použitiu ovocných kyselín a ich mutácií.

V minulosti si množstvo ľudí nechalo odstraňovať pehy stredne hlbokým pílingom fenolom. Dnes sa však už nepoužíva, keďže je toxický. Pri odstraňovaní pieh bol toxickým účinkom vystavený nie len pacient, ale aj lekár. Táto metóda však v niektorých krajinách stále funguje. Riziko tejto metódy je vysoké a aj napriek jej účinku ju neskúšajte.

Freckle removal procedures for flawless skin 1 - Dajte zbohom pehám

Za najspoľahlivejšiu metódu sa dnes pokladá použitie polychromatického svetla – pulzného svetla, ktoré má schopnosť vychytať melanocyty v koži. Pokožku v okolí pritom vôbec nepoškodzuje. Táto metóda je naozaj komfortná a odohráva sa v koži, nie na koži. To znamená, že po zákroku nemáte žiadne chrasty či jazvičky. Použitím pulzného svetla pehy sčervenajú, následne ešte viac stmavnú a nakoniec sa stratia. Ide teda o maximálne príjemný zákrok, ktorý má spomedzi všetkých minimálny počet vedľajších prejavov. Zákrok obsahuje niekoľko sedení, aby bolo riziko zápalu kože čo najmenšie. Najväčšie a najtmavšie pehy sa odstraňujú pri prvých sedeniach a následne sa pleť už len dočisťuje.

Po zákroku sa môžete tešiť na pleť úplne bez pieh, ale nie navždy. Pehy sa vrátia, keď pokožku znovu vystavíte slnku. Melanocyty v našej koži sú stále aktívne, preto používajte opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom. Ak uvažujete nad odstránením pieh jednou zo spomínaných metód, počkajte do jesene, kedy bude slnko svietiť v menšej intenzite. Slnečné žiarenie môže na ošetrených miestach spôsobiť problémy.