Vysoké teploty nás už pár dní výrazne trápia, a preto je potrebné ešte viac myslieť na celkové zdravie organizmu. Myslieť by ste mali nielen na dostatočný príjem tekutín, používanie krémov s SPF faktorom, používanie pokrývky hlavy, ale aj na svoje oči. Slnko môže škodiť aj vášmu zraku, a preto by ste mali používať kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom. Ako si vybrať tie správne slnečné okuliare? Poradíme vám.
Slnečné okuliare a UV filter
Slnečné okuliare sú viac než len letný módny doplnok. Slnečné okuliare by mali byť tou najlepšou ochranou vášho zraku pred slnkom, a teda UV žiarením. Tak ako UV žiarenie škodí vašej pokožke, škodí aj vášmu zrazu za predpokladu, že sa pred ním nechránite alebo chránite zle. S tým súvisí aj správny výber slnečných okuliarov. Vybrať by ste si mali také okuliare, ktoré sú označené:
- 100 % UV filter – absorbujú 100 % UV žiarenia
- UV 400 – absorbujú UV žiarenie v rozsahu do 400 nanometrov.
Ide o kvalitné slnečné okuliare, ktoré chránia váš zrak tým správnym spôsobom. Pri výbere okuliarov by ste sa mali zamerať aj na kategóriu UV filtra.
Kategórie UV filtrov pri slnečných okuliarov
Na trhu existujú rôzne okuliare, ktoré môžeme zaradiť do 4 rôznych skupín, a to podľa kategórie UV filtra.
- UV filter kategórie 0-1: okuliare s týmto filtrom sú najsvetlejšie a prepúšťajú vysoké percento svetla. Sú vhodné skôr do zamračeného počasia.
- UV filter kategórie 2: majú stredne tmavé slnečné okuliare, ktoré sú vhodné počas jari a jesene, kedy nesvieti tak ostré slnko.
- UV filter kategórie 3: obsahujú okuliare, ktoré sú najviac používané. Okuliare s týmto filtrom môžete nosiť kdekoľvek počas leta. Vďaka tmavým sklám ochránia váš zrak pred ostrým slnkom.
- UV filter kategórie 4: je extrémne tmavý, a preto sa okuliare s týmto filtrom neodporúča nosiť v prípade šoférovania, pretože znižujú viditeľnosť. Sú vhodné do extrémnych podmienok s vysokým jasom, a to napríklad na dovolenke v púšti, na snehovým pláňach, keď sa slnko od snehu odráža či vo vysokohorskom prostredí, keď ste k slnku bližšie.
Čo však v prípade, že nosíte dioptrické okuliare ? V tom prípade si môžete vybrať aj slnečné alebo číre dioptrické okuliare so 100 % UV filtrom, ktoré váš zrak budú rovnako chrániť.
Typy slnečných okuliarov
Slnečné okuliare si môžete vybrať na základe viacerých parametrov, a to napríklad na základe materiálu slnečných rámov či materiálu šošoviek slnečných okuliarov, teda zo skla, polyuretánu, polykarbonátu či akrylu. Šošovky existujú aj v rôznych farebných odtieňoch. V ponuka nájdete tmavé šošovky (hnedé, šede, zelené) či svetlé šošovky (žlté, zlaté, jantárové, ružové). Mnoho ľudí si okrem týchto parametrov vyberá slnečné okuliare podľa tvaru. Obľúbené sú napríklad tieto tvary slnečných okuliarov:
- Špicaté okuliare
- Štvorcové okuliare
- Letecké okuliare – „pilotky“
- Okrúhle okuliare
- Slnečné okuliare „cat eye“
- Okuliare v tvare srdca
- Oválne okuliare
- Obdĺžnikové okuliare
- Motýlie okuliare
Spôsoby, ako si vybrať tie správne slnečné okuliare
Slnečné okuliare je dobré si vyberať aj na základe veľkosti a typu vašej tváre. Ľudia s okrúhlou tvárou by mali nosiť štvorcové okuliare alebo okuliare „cat eye“. Štvorcovej tvári sa hodia skôr okrúhle okuliare či klasické „pilotky“. Tým, ktorí majú tvár v tvare srdca sa odporúčajú okuliare so širším vrchom a užším spodkom alebo okuliare „cat eye“. Veľkú výhodu majú ľudia s oválnou tvárou, pretože tým sa hodia všetky typy slnečných okuliarov. Pri výbere okuliarov myslite na to, aby vám okuliare zakrývali oči z každej strany.
Tipy pre správny výber okuliarov
- tmavé šošovky automaticky neznamenajú vysokú ochranu pred UV žiarením,
- najčastejšie používanou kategóriou UV filtra je kategória 3,
- počas veľmi jasných dní investujte do kvalitných polarizačných alebo zrkadlových slnečných okuliarov,
- protiklady sa priťahujú, a preto by ste si mali vyberať tvar okuliarov, ktorý je presným opakom tvaru vašej tváre,
- rámy okuliarov by mali tesne priliehať k nosu a ušiam,
- vaše mihalnice by sa nemali o sklá obtierať,
- okuliare by mali byť dostatočne ľahké.
V súčasnosti môžete nakupovať slnečné okuliare aj online, pretože mnohé e-shopy ponúkajú funkciu „Mirror“, teda zrkadlo, v ktorom vidíte, či sa vám daný typ okuliarov hodí alebo nie.