5 potravín, vďaka ktorým budú vaše zuby zdravé

0
1104

Základná starostlivosť o zuby zahŕňa ich denné čistenie, výber vhodnej zubnej pasty či pravidelná návšteva zubára. Zdravie našich zubov môžeme podporiť aj výberom vhodných potravín, ktoré určité pozitívne podporujú ich životnosť a zdravie.

Jablko

Jablká, podobne aj hrušky, zabezpečujú ochranu našich ďasien a „prebrúsenie“ zubných plôch. Ľudia by mali konzumovať jablká a iné chrumkavé ovocie najmä kvôli prelešteniu zubov. Toto ovocie taktiež posilňuje zhryz a pomáha pri probléme so zápachom z úst.

2146 - 5 potravín, vďaka ktorým budú vaše zuby zdravé

Zeler

Zelenina je všeobecne bohatá na vitamíny a minerály, ktoré naše zuby potrebujú. V prípade zeleru je to vláknina, ktorá sa uvoľňuje pri konzumácii surového zeleru a prirodzene očisťuje povrch zubov.

Sezamový olej

Sezamové semienka údajne znižujú zubný povlak a pomáhajú remineralizovať zubnú sklovinu. Vyplachovanie ústnej dutiny sezamovým olejom je známe najmä z ajurvédskej medicíny.

Syr

Syr je potravina, ktorá obsahuje vápnik a malé množstvo cukru. Zároveň syry obsahujú mliečnu bielkovinu, ktorá je zvlášť užitočná pre spevnenie zubnej skloviny.

Citrusy

Citróny aj ďalšie citrusové plody ako napríklad limetky, pomaranče či grapefruity sú druhy ovocia, ktoré sú zväčša tvorené vodou. To oslabuje tvorbu z kvasenia škodlivých kyselín z cukrov. Pomáhajú tiež k zvýšenej tvorbe slín v ústach a tie chránia naše zuby pred zubným kazom prirodzene.

189 - 5 potravín, vďaka ktorým budú vaše zuby zdravé

 

Okrem konzumácie zdravých potravín, ktoré sú prospešné pre naše zuby je dôležitý výber správnej zubnej kefky. Vhodná zubná kefka by nemala byť príliš tvrdá, aby nedráždila naše ďasná. Vaše zuby sa snažte umývať aspoň 2 minutý dvakrát denne.