Šošovica má okrem množstva benefitov aj široké využitie v kuchyni. Nevyžaduje si zložitú úpravu a je uvarená za pár minút. Práve preto sa nazýva aj kráľovnou strukovín.

3-2

Ideálna na chudnutie

Ak sa snažíte schudnúť, šošovica by mala mať zastúpenie vo vašom jedálničku. Okrem toho, že obsahuje všetky živiny, ktoré sú potrebné, má aj nízky obsah kalórií, nízky glykemický index a prakticky žiaden tuk. Je tak ideálnou potravinou do redukčnej diéty.

Zlepšuje metabolizmus

Šošovica je tiež skvelým zdrojom vitamínov, obsahuje dokonca vitamín B3, ktorý je potrebný pri posilňovaní zažívacieho systému. Podporuje tiež hladinu cholesterolu v krvi a znižuje riziko viacerých vážnych ochorení vrátane šedého zákalu, cukrovky, či Alzheimerovej choroby.

1-1

Pomocník pri trávení

Ďalším benefitom je vysoký obsah vlákniny, ktorá napomáha tráveniu a pomáha predchádzať zažívacím problémom, ktoré trápia mnoho ľudí. Pozitívne vplýva na pohyb čriev, ktorý znižuje výskyt zápchy.

Šošovica aj na zdravé srdce

Okrem vysokého zdroja vlákniny obsahuje šošovica kyselinu listovú a horčík. Kyselina listová znižuje hladinu homocysteínu, ktorý zvykne bývať vážnym rizikovým faktorom pre vznik ochorenia srdca. Horčík zlepší prietok krvi, kyslíka a živín v celom tele.

Vysoký obsah železa

Veľké množstvo železa je ďalším benefitom tejto zázračnej strukoviny. Železo je potrebné na zabezpečenie optimálnej produkcie hemoglobínu v tele. Jedná šálka šošovice obsahuje približne 36% odporúčanej dennej dávky železa.

4-1

Aj šošovica vie uškodiť

Už je zrejmé, že šošovica je jedna z potravín, ktoré majú blahodarné účinky na naše telo. Nadmerná konzumácia však môže prinášať riziko výskytu obličkových kameňov, tvorbu nadmerných plynov, či ochorenie obličiek v dôsledku odplavovanie nadbytočných proteínov z tela.

Ako ju konzumovať?

Zabudnite na šošovicový prívarok, v dnešnej dobe existujú už desiatky receptov v ktorých viete použiť šošovicu. Je vhodná do šalátov, ale je možné ju použiť aj do rôznych nátierok, či polievok.

Ako predísť nepríjemnému nafukovaniu? 

Ideálne bude ak šošovicu na noc namočíte do studenej vody, tak sa znížia jej účinky nadúvania a vy sa nemusíte báť nepríjemných plynov.