Čo sa zmení, keď sa začnete pravidelne hýbať?

0
461

Aktívnejší život sa môže spočiatku zdať náročný, možno vás bude stáť viac času, úsilia i odhodlanie. Či už sa snažíte nabrať svaly, dostať sa do kondície alebo sa len konečne zdvihnúť z gauča, asi vás najviac zaujíma, kedy sa objavia prvé výsledky. Čoskoro! Čo teda očakávať, keď začnete pravidelne cvičiť?

Budete plní energie 

Už počas prvého tréningu sa budete cítiť plní energie. Počas cvičenia sa totižto do krvi vyplavujú endorfíny, Psychika má veľký vplyv na fyzické zdravie.

Vybudujete si svaly 

Ak ste sa doteraz hýbali lne veľmi málo, pravdepodobne sa budete musieť pripraviť na svalovicu. Dobrou správou však je, že pokiaľ budete cvičiť pravidelne,  svaly si postupne na väčšiu záťaž zvyknú a nebudú bolieť.

Vytrvalosť 

Po nejakom čase pravidelného cvičenia sa bude postupne zvyšovať produkcia mitochodnrií. To sú tie časti vašich buniek, ktoré premieňajú sacharidy, tuky a bielkoviny na “palivo”, ktoré svaly využijú na svoj výkon. Zabehnúť teda tri kilometre či vybehnúť pár poschodí už pre vás vďaka zvýšenej vytrvalosti nebude taký problém.

Zlepšíte si trávenie 

Cvičenie a pohyb zrýchľuje metabolizmus a pohyb čriev, čo má pozitívny vplyv na zažívanie. Vy tak máte viac energie a celkovo sa cítite lepšie.

Vytvarujete si postavu 

Pokiaľ sa sústredíte na silový tréning, už po niekoľkých týždňoch budete vidieť výsledky a vaše telo sa začne formovať. V tomto období sa budete celkovo cítiť lepšie a s nárastom svalovej hmoty sa zvýši aj váš celkový energetický výdaj. Budete spaľovať viac kalórií než predtým.

Zlepšíte si pevnosť kostí 

Po roku pravidelného cvičenia budú vaše kosti pevnejšie, čím výrazne znížiku riziko vzniku osteoporózy. Dokonca, pokiaľ aj už osteoporózu máte a začnete kombinovať aerobné a silové cvičenie, môžete hustotu vašich kostí zlepšiť natoľko, že osteoporóza zmizne.