Čo sa zmení, keď sa začnete pravidelne hýbať?

S podobným označením

Boyfriend nohavice – aké topánky k nim nosiť?

Boyfriend nohavice sú už niekoľko sezón veľmi obľúbené. Niet divu, veď ich univerzálny strih vyzerá dobre takmer na každom type postavy. Zároveň sú tieto...

Viete, že aj ovocné stromy treba hnojiť? Siahnite po správnom hnojive!

Hnojenie ovocných stromov podmieňuje celý rad vonkajších podnebných faktorov, vnútorné zloženie pôdy a rovnako aj typ ovocnej výsadby. To, čo ich všetky spoločne spája,...

Osvetlenie so senzorom: Svieťte len vtedy, keď to potrebujete

Svietidlá spúšťané integrovanými alebo pripojenými nezávislými senzormi pohybu nachádzajú uplatnenie v exteriéri aj interiéri. Na čo treba myslieť pri ich výbere? Smart svietidlá so zabudovaným...

Aký typ podlahového kúrenia si vybrať?

Nie je tomu tak dávno, čo klasické radiátory „zdobili“ steny väčšiny domácností. V súčasnosti ich však nájdeme len v starších nehnuteľnostiach. Investori a majitelia...

Aktívnejší život sa môže spočiatku zdať náročný, možno vás bude stáť viac času, úsilia i odhodlanie. Či už sa snažíte nabrať svaly, dostať sa do kondície alebo sa len konečne zdvihnúť z gauča, asi vás najviac zaujíma, kedy sa objavia prvé výsledky. Čoskoro! Čo teda očakávať, keď začnete pravidelne cvičiť?

Budete plní energie 

Už počas prvého tréningu sa budete cítiť plní energie. Počas cvičenia sa totižto do krvi vyplavujú endorfíny,ktoré vám pomáhajú cítiť sa lepšie, veselšie, nadobudnete pocit, že máte veľa energie, napriek tomu, že ste sa po športe fyzicky vyčerpali. Má to obrovský prínos pre duševnú pohodu človeka a ako všetci dobre vieme, psychika zohráva kľúčovú rolu aj pri dobrom fyzickom zdraví. Šport a fyzická aktivita je preto nesmierne dôležitá pre celkovú pohodu človeka.

Vybudujete si svaly 

Ak ste sa doteraz hýbali len veľmi málo, pravdepodobne sa budete musieť pripraviť na svalovicu. Dobrou správou však je, že pokiaľ budete cvičiť pravidelne,  svaly si postupne na väčšiu záťaž zvyknú a nebudú bolieť. Pri cvičení sa pri vyššej záťaži do tela uvoľnuje kyselina mliečna, ktorá spôsobuje svalovú horúčku. Tá však štandardne do dvoch až štyroch dní prehrmí. Netreba sa nechať odradiť, svalovica je štandardom pri svaloch, ktoré na záťaž nie sú zvyknuté. Cvičte najmä pre radosť, krásne vyformované telo bude pre vás len príjemným benefitom.

Vytrvalosť 

Po nejakom čase pravidelného cvičenia sa bude postupne zvyšovať produkcia mitochondrií. To sú tie časti vašich buniek, ktoré premieňajú sacharidy, tuky a bielkoviny na “palivo”, ktoré svaly využijú na svoj výkon. Zabehnúť teda tri kilometre či vybehnúť pár poschodí už pre vás vďaka zvýšenej vytrvalosti nebude taký problém. Dôležitá je pravidelnosť a aj keď sa vám stane, že pár dní vynecháte, netreba to vzdávať ale pokračovať v cvičení, či akomkoľvek športe, ktorý vás baví, ďalej. Výsledky vás určite príjemne prekvapia a budú pre vás motiváciou pre vytrvanie v danom športe.

Zlepšíte si trávenie 

Cvičenie a pohyb zrýchľuje metabolizmus a pohyb čriev, čo má pozitívny vplyv na zažívanie. Zdravie našich čriev do značnej miery ovplyvňuje aj našu náladu a celkové zdravie, dokonca aj na imunitu. Ak je telo dostatočne prekrvené, okysličené a športujete pravidelne, telo dokáže aktívne spaľovať tuky prípadne meniť tuk na svaly, čo je určite príjemným benefitom.

Vytvarujete si postavu 

Pokiaľ sa sústredíte na silový tréning, už po niekoľkých týždňoch budete vidieť výsledky a vaše telo sa začne formovať. V tomto období sa budete celkovo cítiť lepšie a s nárastom svalovej hmoty sa zvýši aj váš celkový energetický výdaj. Budete spaľovať viac kalórií než predtým. Preto treba dbať na správnu stravu, dostatočný príjem živín a tekutín, aby vaše telo netrpelo ale dokázalo zdravo rásť a formovať sa. A ako všetci dobre vieme, každý z nás sa cíti skvele keď je naše telo zdravé a ešte k tomu aj pevné a vyformované.

Zlepšíte si pevnosť kostí 

Po roku pravidelného cvičenia budú vaše kosti pevnejšie, čím výrazne znížite riziko vzniku osteoporózy. Dokonca, pokiaľ osteoporózu už máte a začnete kombinovať aerobné a silové cvičenie, môžete hustotu vašich kostí zlepšiť natoľko, že osteoporóza zmizne. A to nie je všetko, šport má mnoho ďalších skvelých benefitov pre naše zdravie a kosti. Verím, že vám tieto dôvody budú stačiť na motiváciu k zdravšiemu a krajšiemu ja!

 

Odporúčame

Takmer polovica Európanov cvičí, šport zohráva dôležitú úlohu v spoločnosti

Osobitný prieskum o športe a fyzickej aktivite vychádza z odpovedí na približne 20 otázok od 26 580 Európanov zo všetkých 27 členských štátov.

Viete, na čo je kolagén? Účinky sa prejavia viac ako len na vašej kráse

Kolagénové doplnky výživy slávia dlhodobo úspechy u žien, ktoré si od nich sľubujú krajšiu pleť, menej vrások, silnejšie vlasy a nechty. Ale kvalitný kolagén...

Estrogén: Ženský hormón, ktorý ovplyvňuje ženské telo a zdravie ženy

Estrogén je veľmi dôležitý ženský hormón, ktorý ovplyvňuje nielen ženské telo, ale aj zdravie ženy. V prípade, že má žena nadmerné alebo nedostatočné množstvo...

Svetový deň prevencie samovrážd si pripomenie IPčko a pripoja sa aj známe osobnosti

Svetový deň prevencie samovrážd si každoročne pripomíname 10. septembra a občianske združenie IPčko pri tejto príležitosti pripravilo osvetovú kampaň.

Bolesť hrdla je v jesenných mesiacoch pomerne bežná u detí aj dospelých. Ako ju liečiť?

Bolesť a nepríjemné pocity v hrdle sú často sprievodným javom popri iných príznakoch chorôb ako angína či chrípka. Ide o pomerne častý problém najmä u detí, ale vyskytuje sa aj u dospelých. O to rýchlejšie k nemu dochádza, keď má osoba oslabenú imunitu.

Odporúčané články