5 spôsobov, ako prežiť Vianoce zdravo

0
565
muz sa prechadza vonku v snehu a zime

Vianoce sú časom, kedy sa už pomerne notoricky väčšina z nás oddáva pôžitkom rôzneho druhu. Slaného, sladké či ležérneho ničnerobenia. Užiť slávnosti celej vianočnej sezóny si môžete aj bez toho, aby ste sa dva týždne sústavne prejedali, opíjali a preležali. Na čo by ste sa teda počas sviatkov mali sústrediť, aby ste ich prežili v zdraví?

radema banner web - 5 spôsobov, ako prežiť Vianoce zdravo

Vyhýbajte sa stresu

Prichádzajúce obdobie je nielen časom sviatočným a šťastným. Mnohí z nás však neustále pociťujú stres z nakupovanie vianočných darčekov, prehnaných výdavkov, varením, upratovaním, nekonečnými zoznamami úloh a návštevami. Vianoce sú raz za rok, tak si ich nepokazte zbytočným stresovaním nad každou maličkosťou!

vyjedanie pocas vianoc

Dodržiavajte zdravý životný štýl

Predtým, ako začnete jesť a pripravovať jedlo, zamyslite sa! Namiesto nočného vyjedania koláčov, čokolády či slaných čipsov radšej jedzte veľa ovocia a zeleniny. Radšej si nakrájajte jablko alebo pomaranč, ktoré vo vás vyvolajú ešte silnejší pocit Vianoc a miesto slaných pochutín si dajte oriešky. Buďte zodpovedný/á kuchár/ka. Veď jedny sviatky nemôžu zničiť celoročné úsilie o váš zdravý životný štýl!

Obmedzte množstvo alkoholu

Ak ste počas sviatočného obdobia spokojní aj v pohodlí domova, z miery požitého alkoholu sa môže skutočne stať zvyk. Varené víno na Štedrý deň, Aperol s raňajkami, víno s večerou, Baileys ako olovrant, brandy, … a zoznam pokračuje! Snažte sa teda mať prehľad o tom, koľko pijete, a pokúste sa riediť alkoholické nápoje s nealkoholickými.

skupina ludi si strnga poharmi

Nepreseďte celý deň

Tri oriešky pre Popolušku, Sám doma, Santa Clause, … Vieme, že každý vianočný špeciál pod slnkom sa bude vysielať v televízii. Avšak, nemusíte celý deň presedieť na gauči! Povzbudzujte celú rodinu, aby sa v určitom okamihu vydala na prechádzku. A ideálne hneď po večeri, aby ste dopomohli tráveniu. Čím viac aktivít, tým lepšie!

Spýtajte sa na radu odborníka

Precvičujte mozog

Namiesto vysedávania pred televízorom, udržujte svoju myseľ aktívnu hraním spoločenských hier. Charades, Aktivity, vedomostné hry alebo obyčajné Hádaj, na čo myslím…! Je to tiež skvelý spôsob, ako stráviť čas spoločne v kruhu vašej rodiny.

skupina ludi lenosi na gauci v obyvacke

Po takto strávených Vianociach si rozhodne neprivoláte nechcené zdravotné problémy, ako cievna mozgová príhoda alebo nepríjemné kŕčové žily.

Spýtajte sa na radu odborníka