6 dôvodov, prečo by ste mali začať s behom

S podobným označením

6 dôvodov, prečo by ste mali začať s behom

Ak chcete začať so športom, na výber ich máte mnoho. Jedným z nich je aj beh. Beh patrí medzi športy, na ktoré nepotrebujete veľa vybavenia...

Ak chcete začať so športom, na výber ich máte mnoho. Jedným z nich je aj beh. Beh patrí medzi športy, na ktoré nepotrebujete veľa vybavenia a môžete si ho užiť každý deň v rôznom čase, v každom ročnom období na rôznych miestach. Dôvodov pre začatie s behom je veľa. My vám ich priblížime.

Vybudovanie kondície  

Beh má veľmi priaznivé účinky na zdravie. Je to zároveň pohyb, ktorý je nám prirodzený. Možno sa spočiatku poriadne zadýchate, ale stačí byť vytrvalý. Pri pravidelnom behaní sa vybuduje rýchlo želaná kondícia. Každého poteší, keď zistí, že sa nezadýcha po pár minútovom behu. To vám pomôže aj na budovanie psychickej pohody.

Obrázok6 - 6 dôvodov, prečo by ste mali začať s behom

Zlepšenie psychického stavu

Okrem zdravého tela beh prináša aj zdravého ducha. Beh vám zaručí, že sa budete cítiť lepšie po fyzickej stránke, ale aj po tej psychickej. Je to výborný ventil po náročnom dni. Vaše myšlienky si môžete usporiadať práve počas behu, kedy ste samy so sebou. Počas behu sa vyplavujú endorfíny, teda hormóny šťastia. Tie nám zlepšujú náladu, znižujú napätie a stres. Po jeho dokončení sa budete cítiť zdravo, šťastne a s prázdnou hlavou môžete pokračovať v ďalších aktivitách počas dňa. Beh môžete absolvovať aj spoločne s kamarátmi či partnerom alebo sa prihlásiť na skupinové behanie. S behom sa môže spojiť zábava, ktorú zažijete s druhými ľuďmi, veľakrát sa to zvrtne aj na súťaživosť. Šport aj ľudská spoločnosť vie zlepšiť náladu a zlepšiť psychiku.

Obrázok5 - 6 dôvodov, prečo by ste mali začať s behom

Podpora chudnutia a kardio

Beh podporuje chudnutie a je to dobrý výber pre efektívne kardio. Po upravení jedálnička je vidieť progres v chudnutí rýchlejšie, ak chodíte behať pravidelne. Nezabudnite v ňom pokračovať aj po tom ako schudnete požadovanú hmotnosť. Beh vám pomôže udržať si ju. Okrem chudnutia vám beh pomáha aj pri spevnení svalov. Behanie je z hľadiska udržania dobrých hodnôt pre srdce a cievy správnym výberom. Vďaka pravidelnému behaniu vieme predĺžiť náš život o niekoľko rokov.

Obrázok4 - 6 dôvodov, prečo by ste mali začať s behom

Otužovanie a budovanie silnejšej imunity

Beh nám pomáha otužovať sa a budovať silnejšiu imunitu. Obe sa navzájom dopĺňajú a obe dosiahnete pri behu ľahko, pretože ho praktizujete vonku. Či bežíte v lete alebo v zime, otužujete sa, pretože na vás pôsobí vietor, slnko, teplo, chlad a zmeny teplôt. Beh sa aplikuje s pár kúskami oblečenia kvôli jednoduchšiemu pohybu. Tým, že nemáte na sebe veľa teplých vrstiev, tak sa buduje vaša imunita. S týmto však opatrne, ak začínate s behom. Odporúča sa redukovať oblečenie postupne.

Obrázok3 - 6 dôvodov, prečo by ste mali začať s behom Šetrí čas

Nemáte čas na dlhé tréningy, dlhé prechádzky alebo turistiku? Nevadí. Beh je šport, ktorý vám ušetrí dlhé hodiny. Bežať môžete hocikedy a hocikde. Ráno, pred obedom, poobede či večer. Ak nemáte čas na dlhé trate počas týždňa, naplánujte si ich počas víkendu. Flexibilita v behu je aj v mieste jeho vykonávania. S behom môžete začať v blízkosti vášho domova, v parkoch, na bežeckých dráhach. Neskôr môžete skúsiť behať aj v prírode, v lese, v meste, pri hrádzi. Niekomu vyhovuje behanie dookola, môžete behať aj ľubovoľnou trasou.

Obrázok2 - 6 dôvodov, prečo by ste mali začať s behom

Lacný šport

Výhodou tohto športu je, že pri behu stačí investovať do dobrých bežeckých tenisiek a pár kúskov oblečenia. Bežecké tenisky sú základom pre beh. Správna obuv je nevyhnutná pri tomto športe. Vyberte si ich dôkladne, prípadne ich výber prekonzultujte s personálom v predajni. Tenisky vám vydržia niekoľko rokov. Výška investície do bežeckých tenisiek závisí aj od sumy, ktorú ste ochotní zaplatiť. Odporúčame kúpiť si hneď zo začiatku kvalitnejšie tenisky, ktoré vám pri behu budú sedieť správne na nohe. Tak sa nemusíte báť, že budete o rok kupovať nové. Okrem kvalitných tenisiek budete potrebovať aj športové oblečenie na behanie, ak ho ešte nemáte doma. Niekomu stačia obyčajné tepláky a bavlnené tričko, iní preferujú funkčné oblečenie. Je to len na vás, v čom je vám príjemnejšie behať. V letných mesiacoch vám stačia šortky s tričkom bez rukávov, prípadne šiltovka, aby ste sa vyhli úpalu. V zimných mesiacoch si môžete dokúpiť šatku, čiapku či nákrčník.

Obrázok1 - 6 dôvodov, prečo by ste mali začať s behom

Na záver si môžeme zhrnúť benefity behu. Okrem fyzických výhod vám beh poskytne aj psychické zdravie a lepšiu imunitu vďaka otužovaniu. Beh je veľmi flexibilný šport v mieste jeho vykonávania, ale aj v čase. Všetko závisí od vašej organizácie.

 

Odporúčame

Takmer polovica Európanov cvičí, šport zohráva dôležitú úlohu v spoločnosti

Osobitný prieskum o športe a fyzickej aktivite vychádza z odpovedí na približne 20 otázok od 26 580 Európanov zo všetkých 27 členských štátov.

Viete, na čo je kolagén? Účinky sa prejavia viac ako len na vašej kráse

Kolagénové doplnky výživy slávia dlhodobo úspechy u žien, ktoré si od nich sľubujú krajšiu pleť, menej vrások, silnejšie vlasy a nechty. Ale kvalitný kolagén...

Estrogén: Ženský hormón, ktorý ovplyvňuje ženské telo a zdravie ženy

Estrogén je veľmi dôležitý ženský hormón, ktorý ovplyvňuje nielen ženské telo, ale aj zdravie ženy. V prípade, že má žena nadmerné alebo nedostatočné množstvo...

Svetový deň prevencie samovrážd si pripomenie IPčko a pripoja sa aj známe osobnosti

Svetový deň prevencie samovrážd si každoročne pripomíname 10. septembra a občianske združenie IPčko pri tejto príležitosti pripravilo osvetovú kampaň.

Bolesť hrdla je v jesenných mesiacoch pomerne bežná u detí aj dospelých. Ako ju liečiť?

Bolesť a nepríjemné pocity v hrdle sú často sprievodným javom popri iných príznakoch chorôb ako angína či chrípka. Ide o pomerne častý problém najmä u detí, ale vyskytuje sa aj u dospelých. O to rýchlejšie k nemu dochádza, keď má osoba oslabenú imunitu.

Odporúčané články