Tajomstvo pitia kávy odhalené! Prečo je zdravá?

0
681

Nie je žiadnym tajomstvom, že káva je jedným z najobľúbenejších nápojov ľudstva. Podobne ako čaj. Nielen, že je vynikajúcim antioxidantom, obsahuje aj množstvo telu prospešných látok a esenciálnych živín. Mnohé štúdie, dokonca, dokazujú, že pravidelné pitie kávy znižuje riziko niektorých vážnych ochorení a predlžuje život.

Káva pomáha rozmýšľať

Ak sa niekedy cítite unavení, prirodzene, siahnete po šálke psychoaktívnej látky – kofeínu. Káva totiž znižuje únavu a dodáva telu tak potrebný mentálny refresh. Niekoľko štúdií potvrdilo, že káva zlepšuje funkcie pamäte a zlepšuje náladu. Navyše, zvyšuje fyzickú aktivitu a znižuje riziko vzniku depresie!

kava rozmysl - Tajomstvo pitia kávy odhalené! Prečo je zdravá?

Káva chráni pred Alzheimerom a Demenciou

Alzheimer je najrozšírenejšou neurodegeneratívnou chorobou zapríčiňujúcou vznik (stareckej) demencie. Táto zákerná choroba väčšinou postihuje ľudí po 65 roku života. Avšak, niekoľko štúdií potvrdzuje, že tí, čo pijú kávu, majú až o 65 % menšie riziko vzniku nielen týchto chorôb, ale aj Parkinsonovej choroby.

Káva pomáha pri chudnutí

Kofeín sa nachádza takmer v každom komerčnom doplnku stravy na chudnutie. Ide totižto o jednu z mála prírodných látok schopnú spaľovať tuky. Kofeín môže zvýšiť metabolizmus o 3 až 11 % a efektívne zvýšiť spaľovanie tukov o 10 % u obéznych a až o 29 % u chudých ľudí. Káva teda znižuje riziko vzniku obezity.

kava chudnutie - Tajomstvo pitia kávy odhalené! Prečo je zdravá?

Káva znižuje riziko cukrovky typu 2

Cukrovka typu 2 je jedným z najväčších globálnych zdravotných problémov. Vzniká v dôsledku nedostatočnej sekrécie inzulínu v bunkách pankreasu. Štúdie dokazujú, že ľudia, ktorí pijú si každý deň doprajú šálku kávy, majú o 23-50 % menšie riziko dostať cukrovku.

diabetes 1724617 1280 - Tajomstvo pitia kávy odhalené! Prečo je zdravá?

Káva ako prevencia

Káva pôsobí ako prevencia voči niekoľkým ochoreniam. Znižuje riziko vzniku cirhózy pečene až o 80 %. Taktiež pôsobí protirakovino, to znamená, že zabraňuje vzniku rakoviny pečene a hrubého čreva. Keďže kofeín zvyšuje krvný tlak, znižuje nebezpečenstvo srdcovocievnych chorôb až o 20 %.

Má aj svoje nevýhody

Napriek týmto benefitom, nadmerné pitie má isté riziká. Predávkovanie kofeínom môže spôsobiť ochorenia spojené s vysokým krvným tlakom, vyvolať pocity úzkosti, nespavosť, svalové kŕče, problémy s trávením alebo závislosť.

V neposlednom rade, nadmerné pitie kávy sa určite odzrkadlí aj na našom zovňajšku. Najčastejšie v podobe kruhov pod očami alebo unavenej pokožky. Pozor! Káva však pôsobí blahodárne na celulitídu. Ak ste teda vášnivým kávičkárom, nezabúdajte dodržiavať pitný režim!

Tajomstvo pitia kávy odhalené! Prečo je zdravá?
5 (100%) 2 vote[s]