V predošlom článku sme si predstavili prvé tri body, ktoré sú veľmi dôležité na ceste ku krásnemu a plochému brušku. Nižšie sa dozviete ďalšie rady ako zhodiť prebytočné kilá, nielen z brucha. Netreba však zabúdať na to, že každý z nás je individuálny a je dôležité myslieť predovšetkým na svoje zdravie, pohodu a nastaviť si režim, ktorý vyhovuje iba vám.
- Cvičenie HIIT
HIIT možno poznáte pod názvom vysokointenzívne cvičenie. Je zamerané na precvičenie tela avšak s vyšším tempom, vďaka ktorému sa vám rapídne zvýši tep a vy tak spaľujete oveľa rýchlejšie ako pri klasických silových tréningoch. Vďaka týmto cvikom sa navyše preukázalo zvýšenie kardio-respiračnej výkonnosti. Toto cvičenie obľubuje čím ďalej tým viac ľudí, najmä preto, že na to nepotrebujete špeciálne vybavenie a môžete ho cvičiť aj z pohodlia domova a napriek tomu dokážete schudnúť a nabrať nielen silu ale aj kondíciu.
Ak nie ste veľkým nadšencom športu, spojte to so zábavou. Cviky nemusia byť nudné a stereotypné. Mnoho cvičení sa zameriava na kardio, cviky s vlastnou hmotnosťou, prípadne skúste niečo na tanečnú nôtu. Dôležité je, aby vám to robilo radosť a aby ste zakaždým cvičením cítili, že pre seba niečo robíte. Nielen pre krásu, ale aj zdravie. A to aj to duševné, keďže endorfíny sú príjemným benefitom a odmenou po každej športovej aktivite.
- Jedzte pomaly a veľa žujte
Ak ste si dali záväzok schudnúť, budete potrebovať aj troška trpezlivosti a vyčleniť si čas na svoje jedlo. Je dokázané, že ľudia, ktorí si jedlo vychutnávajú a sústo prežúvajú pomaly, priberajú ťažšie a to z viacerých dôvodov. Rýchle životné tempo všetkých nás, spôsobilo, že pomalé vychutnávanie si jedla a dopĺňanie paliva pre náš organizmus sa zmenilo na nahádzanie stravy do žalúdka, ktorý je neskôr zaťažený a stravu nedokáže spracovať dostatočne dobre. Vy sa môžete cítiť vyčerpane a navyše metabolizmus sa spomalí a tak priberáte.
Pri pomalom prežúvaní a vedomom stravovaní (tzv. mindful eating) pri ktorom sa zameriavate viac na chuť, konzistenciu sa pocit sýtosti dostavuje pri omnoho menších porciách.
V roku 2018 sa vedci bližšie pozreli na súvis rýchlosti jedenia a chudnutie. Štúdia bola uverejnená v časopise British Medical Journal, kde sa na 59-tisíckach ľudí s cukrovkou typu II. ukázalo, že u skupiny, ktorá jedla pomalšie, bolo o viac než 40% menej obéznych ľudí, než u skupiny, ktorá jedla rýchlo.
- Menej stresu, viac spánku
Aj stres je často spomínaná téma, ktorá ako dobre vieme, ovplyvňuje nielen našu náladu ale aj zdravie. Vedeli ste však, že za nechcené priberanie môže aj vysoká hladina kortizolu v tele, ktorý je známy ako stresový hormón. Zvýšená hladina tohto hormónu zvyšuje chuť do jedla a zároveň spôsobuje naberanie brušného tuku. Dostatočný a kvalitný spánok takisto vplýva na priberanie a to aj z dôvodu, že náš organizmus potrebuje energiu, ktorú si pri nekvalitnom alebo nedostatočnom spánku nahrádza stravou, alebo prejedaním sa.
Ak navyše spíme denne menej ako 6 hodín, hormóny ako leptín a ghrelín, čiže látky, ktoré ovplyvňujú pocity hladu a sýtosti, sa vychyľujú z rovnováhy.
Kvalitný spánok vplýva aj na našu náladu a duševnú pohodu, dodáva nám tak energiu a chuť na vyvíjanie akejkoľvek športovej aktivity a na vedomé stravovanie sa.