6 tipov ako schudnúť z brucha – časť II.

S podobným označením

6 tipov ako schudnúť z brucha – časť I.

Po plochom a krásnom bruchu túži asi každý z nás. Či je to po tehotenstve, alebo po Vianociach, či novým záväzkom schudnúť do plaviek, zbaviť sa...

Chcete byť produktívni? Pozrite si 6 tipov ako na to

Multitasking, efektivita, produktivita. Veľmi často skloňované slová práve v dnešnom uponáhľanom svete. Sú však naozaj také dôležité? Je kľúčom k úspechu a k produktivte nábeh na workoholizmus a ustavičný...

V predošlom článku sme si predstavili prvé tri body, ktoré sú veľmi dôležité na ceste ku krásnemu a plochému brušku. Nižšie sa dozviete ďalšie rady ako zhodiť prebytočné kilá, nielen z brucha. Netreba však zabúdať na to, že každý z nás je individuálny a je dôležité myslieť predovšetkým na svoje zdravie, pohodu a nastaviť si režim, ktorý vyhovuje iba vám.

  1. Cvičenie HIIT

HIIT možno poznáte pod názvom vysokointenzívne cvičenie. Je zamerané na precvičenie tela avšak s vyšším tempom, vďaka ktorému sa vám rapídne zvýši tep a vy tak spaľujete oveľa rýchlejšie ako pri klasických silových tréningoch. Vďaka týmto cvikom sa navyše preukázalo zvýšenie kardio-respiračnej výkonnosti. Toto cvičenie obľubuje čím ďalej tým viac ľudí, najmä preto, že na to nepotrebujete špeciálne vybavenie a môžete ho cvičiť aj z pohodlia domova a napriek tomu dokážete schudnúť a nabrať nielen silu ale aj kondíciu.

Ak nie ste veľkým nadšencom športu, spojte to so zábavou. Cviky nemusia byť nudné a stereotypné. Mnoho cvičení sa zameriava na kardio, cviky s vlastnou hmotnosťou, prípadne skúste niečo na tanečnú nôtu. Dôležité je, aby vám to robilo radosť a aby ste zakaždým cvičením cítili, že pre seba niečo robíte. Nielen pre krásu, ale aj zdravie. A to aj to duševné, keďže endorfíny sú príjemným benefitom a odmenou po každej športovej aktivite.

ako schudnut

  1. Jedzte pomaly a veľa žujte

Ak ste si dali záväzok schudnúť, budete potrebovať aj troška trpezlivosti a vyčleniť si čas na svoje jedlo. Je dokázané, že ľudia, ktorí si jedlo vychutnávajú a sústo prežúvajú pomaly, priberajú ťažšie a to z viacerých dôvodov. Rýchle životné tempo všetkých nás, spôsobilo, že pomalé vychutnávanie si jedla a dopĺňanie paliva pre náš organizmus sa zmenilo na nahádzanie stravy do žalúdka, ktorý je neskôr zaťažený a stravu nedokáže spracovať dostatočne dobre. Vy sa môžete cítiť vyčerpane a navyše metabolizmus sa spomalí a tak priberáte.
Pri pomalom prežúvaní a vedomom stravovaní (tzv. mindful eating) pri ktorom sa zameriavate viac na chuť, konzistenciu sa pocit sýtosti dostavuje pri omnoho menších porciách.

V roku 2018 sa vedci bližšie pozreli na súvis rýchlosti jedenia a chudnutie. Štúdia bola uverejnená v časopise British Medical Journal, kde sa na 59-tisíckach ľudí s cukrovkou typu II. ukázalo, že u skupiny, ktorá jedla pomalšie, bolo o viac než 40% menej obéznych ľudí, než u skupiny, ktorá jedla rýchlo.

ako schudnut

  1. Menej stresu, viac spánku

Aj stres je často spomínaná téma, ktorá ako dobre vieme, ovplyvňuje nielen našu náladu ale aj zdravie. Vedeli ste však, že za nechcené priberanie môže aj vysoká hladina kortizolu v tele, ktorý je známy ako stresový hormón. Zvýšená hladina tohto hormónu zvyšuje chuť do jedla a zároveň spôsobuje naberanie brušného tuku. Dostatočný a kvalitný spánok takisto vplýva na priberanie a to aj z dôvodu, že náš organizmus potrebuje energiu, ktorú si pri nekvalitnom alebo nedostatočnom spánku nahrádza stravou, alebo prejedaním sa.

Ak navyše spíme denne menej ako 6 hodín, hormóny ako leptín a ghrelín, čiže látky, ktoré ovplyvňujú pocity hladu a sýtosti, sa vychyľujú z rovnováhy.
Kvalitný spánok vplýva aj na našu náladu a duševnú pohodu, dodáva nám tak energiu a chuť na vyvíjanie akejkoľvek športovej aktivity a na vedomé stravovanie sa.

ako schudnut

Odporúčame

Takmer polovica Európanov cvičí, šport zohráva dôležitú úlohu v spoločnosti

Osobitný prieskum o športe a fyzickej aktivite vychádza z odpovedí na približne 20 otázok od 26 580 Európanov zo všetkých 27 členských štátov.

Viete, na čo je kolagén? Účinky sa prejavia viac ako len na vašej kráse

Kolagénové doplnky výživy slávia dlhodobo úspechy u žien, ktoré si od nich sľubujú krajšiu pleť, menej vrások, silnejšie vlasy a nechty. Ale kvalitný kolagén...

Estrogén: Ženský hormón, ktorý ovplyvňuje ženské telo a zdravie ženy

Estrogén je veľmi dôležitý ženský hormón, ktorý ovplyvňuje nielen ženské telo, ale aj zdravie ženy. V prípade, že má žena nadmerné alebo nedostatočné množstvo...

Svetový deň prevencie samovrážd si pripomenie IPčko a pripoja sa aj známe osobnosti

Svetový deň prevencie samovrážd si každoročne pripomíname 10. septembra a občianske združenie IPčko pri tejto príležitosti pripravilo osvetovú kampaň.

Bolesť hrdla je v jesenných mesiacoch pomerne bežná u detí aj dospelých. Ako ju liečiť?

Bolesť a nepríjemné pocity v hrdle sú často sprievodným javom popri iných príznakoch chorôb ako angína či chrípka. Ide o pomerne častý problém najmä u detí, ale vyskytuje sa aj u dospelých. O to rýchlejšie k nemu dochádza, keď má osoba oslabenú imunitu.

Odporúčané články